Xenonové světlomety u ojetin? Pozor na ně, zaděláváte si na drahé problémy

Vladislav Jasan
18. 3. 2019 6:02
Pokud hledáte ojeté auto a v nabídkách inzerce vás lákají starší vozy s xenonovými světlomety, zpozorněte. Vyžadují náročnější údržbu, která se navíc ve srovnání s běžnými žárovkami prodraží.
Foto: Ford

Ford Mondeo

Pokud kupujete ojetinu (ale i nový vůz), zvažte, zda xenony opravdu chcete/potřebujete. Halogeny osazené některou z vysoce svítivých žárovek leckdy svítí lépe než xenony a jsou řádově levnější na provoz a v případě nehody i na opravu.

Příklad? Mezi kupujícími ojetin velmi oblíbený Ford Mondeo třetí generace. Prostorný a pohodlný vůz, který se ve slušném stavu dá s karoserií kombi bez problému pořídit pod sto tisíc korun. Spousta bazarových kousků je ale osazena xenonovými světlomety. Jejich kryty po letech trpí na "slepnutí". Týká se to samozřejmě i halogenů.

Ale zatímco halogenový kompletní světlomet stojí v aftermarketu zhruba 2200 až 2800 Kč, tak xenon přijde na 10 až 14 tisíc (dle výrobce). Což je u auta v této cenové relaci docela podstatný rozdíl. Navíc výbojka do potkávacího xenonu na Mondeo stojí typicky kolem 1100 Kč. Minimálně za ni dáte 500 Kč v případě "no name" produktu, ale klidně také přes dva tisíce za vysokosvítivou značkovou. Běžná žárovka H7 stojí pod sto korun, za ty nejlepší vysokosvítivé dáte cca 800 Kč. To je ale cena za pár. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na 41. kilometru u Dubence, zpět na dálnici se auta vracela na exitu 32. Objízdná trasa vedla po souběžné silnici přes Obořiště. Provoz byl plně obnoven před 9. hodinou.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy