Xenonové světlomety u ojetin? Pozor na ně, zaděláváte si na drahé problémy

Vladislav Jasan
18. 3. 2019 6:02
Pokud hledáte ojeté auto a v nabídkách inzerce vás lákají starší vozy s xenonovými světlomety, zpozorněte. Vyžadují náročnější údržbu, která se navíc ve srovnání s běžnými žárovkami prodraží.
Foto: iStock

Hrozí pokuta

Kompletní xenon i poškozené díly (krokové motory, jednotku) lze koupit z vrakoviště a namontovat, světlo ale nebude přesto fungovat správně a na palubní desce bude svítit hláška závady osvětlení, s níž si neporadí ani většina velmi dobrých neautorizovaných servisů. Funkci regulace výšky (a natáčení) totiž často nemusí jít nastavit bez originální on-line diagnostiky. Výbojky xenonů navíc časem degradují a svítí pak opravdu mizerně, pokud odejdou, nemáte šanci je vyměnit na cestě. Auto svítící jedním světlem je magnetem na policejní hlídky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy