Wartburgy odešly do důchodu před dvaceti lety

Radek Pecák Radek Pecák
13. 4. 2011 9:45
V Eisenachu nejprve přebarvily logo BMW načerveno, pak začali dělat Wartburgy
Foto: Aktuálně.cz

Češi ho měli v oblibě kvůli velkému zavazadlovému prostoru a poměrně výkonnnému motoru. Naopak se nelíbila jeho hranatá karoserie a samozřejmě zvuk a čoud, který produkoval dvoutaktní motor.

S koncem produkce typu 353 skončila v Eisenachu i éra značky Wartburg, jejíž tradice sahá až do devádesátých let 19. století.

Značka byla pojmenována podle hradu, nedaleko kterého se automobilka nachází. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století  toto jména  nesly sportovních vozy nejprve značky DIXIa později dokonce BMW.

Elelgantní Wartburg z 50. let
Elelgantní Wartburg z 50. let | Foto: Aktuálně.cz

Vozy BMW se tu montovaly i po skončení druhé světové války. Jenže Eisenach byl v sovětské okupační zóně, a tak se postupně modrá barva v tradiční vrtuli BMW nahradila červenou a také název byl pozměněn na EMW. (Možná se počínáním východoněmeckých soudruhů o pěkných pár desetiletí později inspirovali v Číně, pozn. aut).

Model 311 získával i ceny za eleganci

Pod jménem Wartburg se pak opět představil až zcela nový typ představený na veletrhu v Lipsku. Nesl název Wartburg 311. Jednalo se o auto poháněné dvoutaktním tříválcovým motorem o objemu 900 cm³ a výkonu 27 kW.

Hlavním typem byla čtyřdveřová čtyřmístná limuzína s pontovonou karosérií typu sedan, dále existovalo i třídveřové combi, dvoudveřový čtyřsedadlový kabriolet a pick-up.

O rok později  se zařadilo do výroby i dvoudveřové čtyřsedadlové coupé, luxusní čtyřdveřová limuzína s možností dodání plátěné shrnovací střechy nebo také pětidveřová tábornická limuzína Campings Na vrcholu modelové řady byl dvoumístný sportovní vůz Wartburg 313, který dokonce na autosalonu v New Yorku získal čestnou cenou za eleganci.

První typ se dělal deset, druhý 25 let

Od 18. října 1955 do roku 1965 bylo vyrobeno téměř 260 000 těchto vozů.

Elegantní řadu 311 vystřídal v roce 1966 typ 353. Ten vydržel ve výrobě plné čtvrtstoletí. K dostání byl víceméně jen s karosérií sedan, případně jako kombi . Pro potřeby armády vznikaly i kabriolety a vznikly i nějaké pickupy. Po pádu komunismu se sice automobilka snažila tento vůz modernizovat, když mimo jiné dostal pod kapotu čtyřválcový motor, ale to už byla stejně jen labutí píseň.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy