Vztyčený prostředníček může v Německu přijít na 100 000

Radek Pecák Radek Pecák
6. 2. 2011 0:29
Na "pirátské" jednání řidičů myslí i sazebník dopravní policie na Slovensku
Vidět tuto signalizaci za jízdy ve zpětném zrcátku může přijít řidiče draho.
Vidět tuto signalizaci za jízdy ve zpětném zrcátku může přijít řidiče draho. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bezohledná jízda, sprosté výkřiky,  klepání si na čelo či dokonce zvednutý prostředníček směrem ke druhému řidiči,  jsou v řadě zemí silniční policií trestány. V několika dokonce existuje přesný sazebník, na kolik každé konkrétní jednání vyjde.

Už v lednu na Slovensku oznámili, že řidičské poklesky budou trestat přísněji než dříve. Největší hrozbou pro řidičovu peněženku je sice rychlá jízda (překročení o 71 kilometrů v hodině a více) přijde na 650 Euro), ale vydali i sazebník takzvaných pirátských přestupků.

Například bezdůvodná jízda v levém pruhu se bude oceňovat 60 eury. Stejnou výši má pokuta za bránění v předjíždění a třeba i náhlé zabrzdění.

Německo je mnohonásobně dražší

Samozřejmě podstatně dražší jsou pokuty v Německu. Autoklub ADAC například uveřejnil seznam prohřešků a jejich finanční ohodnocení. Vycházel ze skutečných výroků soudců, kteří se zabývali případy hřešících řidičů.

Součástí je i poměrně dlouhý seznam slovních urážek. "Nejlevněji" u soudu vyjde například urážka "Blbá krávo" - za 300 eur. Výkřik "Asociále" již bývá oceněn 550 eury, tykání policistovi 600 eury a vcelku obyčejný "blbec" stojí 750 eur.

Se ztrátou tisíce eur můžete počitat, pokut někomu vynadáte do skřetů a kupodivu i do ču...ů. Oslovení dotyčné osoby slovem "děvka" už je podstatně dražší. Soudy za něj ukládají i pokutu 2500 eur.

17000 Kč za klepání na čelo

Samozřejmě bez povšimnutí nezůstanou ani posunky. Nejméně soudcům (soudě podle výše ukládaných pokut) vadí vyplazování jazyka, které ohodnocují za 150 eur, u nás málo používané spojení palce a ukazováčku do kruhu (což v Německu označuje kreténa), je za 675 eur.

Za typické klepání na čelo se ukládá pokuta 675 eur a absolutně rekordní suma 4000 eur, tedy přibližně sto tisíc korun musí z rozhodnutí soudů zaplatit ti, kteří se neudrží a udělají obdobné gesto jako onehdy premiér Topolánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy