Vzteklých řidičů přibývá, potvrdila studie

Tomáš Rybecký
28. 6. 2012 7:40
Auta dělají i z beránka vlka. I troubení je agrese
Foto: Aktuálně.cz

Podle průzkumu společnosti Continental Tyres polovinu řidičů už nebaví řízení kvůli hrozbě setkání se vzteklými kolegy v provozu.

Tyto obavy se projevily ve výsledcích průzkumu uskutečněného mezi 2000 řidiči. Tento průzkum zároveň odhalil, že 15 % řidičů již někdy vystoupili z auta aby čelilo ataku jiného řidiče. Průzkum firmy Continental má podpořit její kampaň nazvanou „Courtesy Campaign", která má řidiče nabádat ke zdvořilejšímu chování a řízení.

Studie také osvětlila, že třetina motoristů počítá při řízení s agresivním chováním ostatních řidičů. Dále si 70 % řidičů uvědomuje, že sami se za volantem chovají agresivněji než při jiných příležitostech.

Odhalení jsou šokující

Bezpečnostní expert Continetal Tyres Tim Bailey říká: „Odhalení jsou šokující. Nejvyšší důležitost má bezpečnost na silnicích, ale když se motoristé bojí vzteku, mohou se méně soustředit a zvyšují tak riziko pro ostatní. A to nesmíme pominout fakt klesajícího potěšení z řízení."

Bailey dodává: „Právě rozjíždíme kampaň Courtesy Campaign, která má pomoct zmenšit tento problém nejen pro zvýšení bezpečnosti a zkvalitnění zážitku z jízdy, ale i proto, že odhalování tohoto problému řidičům a pomoc s jeho řešením může redukovat dopravní zácpy a zpoždění."

I troubení je agrese

Když na vás někdo zatroubí, je to nejčastější formou agresivity, stejně jako příliš malý odstup a přibrzďování za vaším vozem. Dalším nejčastějšími spouštěči vzteku jsou předjetí, blikání světly a útočná gesta rukama.

Bylo by zajímavé zjistit, jak by podobný průzkum dopadl u nás, protože každý český řidič, který měl možnost řídit ve Velké Británii, si tam v porovnání s českými silnicemi připadal jako v oáze klidu a pohody.

--------------------------------------------------------------------------------

Naučí vás autoškola klidnému chování za volantem?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 3 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy