Výrobce autobusů Iveco chce v Česku vlastní testovací dráhu

Radek Pecák Radek Pecák
10. 11. 2014 18:30
Produkce v areálu bývalé Karosy ve Vysokém Mýtě roste, závod vyrábí na hranici svých možností. Prioritou je výstavba polygonu.
Schéma testovací dráhy.
Schéma testovací dráhy. | Foto: Aktuálně.cz

Vysoké Mýto – Rekordní rok má za sebou výrobce autobusů Iveco v Česku. Brány továrny ve Vysokém Mýtě, dřívější Karosy, opustilo loni 3165 vozidel. Letos by produkce měla zůstat přinejmenším stejná nebo se dokonce ještě zvýšit, potvrdila online deníku Aktuálně.cz mluvčí Iveco Bus Katarina Kutlíková.

Firma nyní zpracovává podklady pro rozšíření výrobního areálu, současné množství je totiž na hranici dosavadních kapacit. Prioritou je pro ni ale zejména vybudování testovací dráhy v bezprostředním okolí, tedy polygonu pro testování autobusů.

Pro zkoušení prototypů dosud Iveco Bus využívá různé letištní plochy v bližším či vzdálenějším okolí Vysokého Mýta. "Některé z nich viditelně chátrají či degradují, protože nejsou nijak významně udržovány a modernizovány. Jinde mají majitelé jasný záměr do budoucnosti a shromažďují peníze na jeho realizaci. Postupně tak ztrácíme možnosti testování," vysvětluje Kutlíková snahu o vybudování vlastního areálu.

Ve tvaru činky

Zkušební dráhu chce autobusový výrobce vybudovat v prostorách vysokomýtského letiště. Projekt počítá s vozovkou s hladkým asfaltem, která má tvar „činky“ o délce 1600 metrů s otočkami o průměru 120 metrů na obou koncích. Polygon by se využil pro ověřování funkcí vyráběných vozidel a pro homologace nových typů.

Iveco podle Kutlíkové počítalo s dokončením areálu do konce příštího roku, v tuto chvíli je ale tento termín již nereálný. "Přivítali bychom ale zpoždění kratší než jeden rok. Musíme samozřejmě respektovat zákonné lhůty změny územního plánu a dalších administrativních procesů. Ale čím dříve bude toto zkušební zařízení k dispozici, tím lépe," dodává mluvčí.

Aeroklub je proti

S projektem nadále nesouhlasí vedení tamějšího aeroklubu, což online deníku Aktuálně.cz potvrdil předseda Josef Vopařil.

Iveco ale věří, že se s aeroklubem dohodne na společném využití. „Jedním z cílů je zachovat leteckou činnost Aeroklubu a status veřejného vnitrostátního letiště s nyní platným provozním řádem letiště stanoveným na soboty, neděle a svátky. Způsob provozování dráhy v ostatním čase je předmětem jednání,“ říká Kutlíková.

Pozemky v areálu letiště patří městu Vysoké Mýto. "Minulé zastupitelstvo již schválilo změnu územního plánu, která by koexistenci aeroklubu i Iveca umožnilo. Teď záleží na tom, jak dopadne studie proveditelnosti, kterou zpracovávají kompetentní instituce," upřesňuje místostarosta František Jiraský.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy