Výroba slavné Volhy "Carevny" skončila před 40 lety

Radek Pecák Radek Pecák
14. 7. 2010 0:00
auto

V dobách socialismu patřila mezi symboly luxusu a papalášství. Současně byla Volha GAZ 21 přezdívaná Carevna jedním z nejkrásnějších vozů, které vznikly v automobilkách zemí socialistického tábora. Své jméno dostala po řece Volze, která protéká městem Nižní Novgorod, v němž automobilka GAZ sídlí.

Foto: Radek Pecák

Před 40 lety - 15. července 1970 její výroba po čtrnácti letech skončila. V průběhu let nebyly vozy stále stejné. Hned po roce výroby dostal vůz jiný motor, změnil se také tvar přední mřížky. Třetí série z roku 1962 se dá poznat díky tomu, že už nemá na apotě sošku jelena, který je ve znaku továrny.

Kromě sedanu se od roku 1962 dělalo i velké kombi nazvané Univerzal. V malých sériích se daělaly například vozy s dvoubarevnou karosérií, s osmiválcovým motorem z Čajky (pro policii) a dokonce s automatickou převodovkou.

"Carevny, kterých se celkem vyrobilo 640 000, se dovážely i do tehdešjího Československa. Patřily v Mototechně k nejdražším vozům. Zatímco domácí octavia stála 28 000, Volha téměř dvojnásobek.

Po skončení výroby model nahradila Volha GAZ 24, která měla hranatou karosérii, a která se vyráběla až do loňského roku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy