Už ne Karosa, ale Iveco. Podívejte se, jak vzniká autobus

Už ne Karosa, ale Iveco. Podívejte se, jak vzniká autobus
Továrna ve Vysokém Mýtě, dříve známá jako Karosa. Vzhledem k poptávce je pravděpodobné, že se závod bude rozrůstat.
V roce 1993 byl státní podnik privatizován, v roce 1999 se Karosa stala součástí holdingu Irisbus založeného společnostmi Renault a Iveco. Od roku 2007 se firma jmenuje Iveco Czech Republic. (Na snímku zřejmě historicky nejslavnější produkt - Karosa B732 vyráběná v 80. a 90. letech.)
V současnosti je jedním ze dvou hlavních produktů firmy autobus Urbanway. Loga Karosa a Irisbus jsou již minulostí, používá se pouze značka Iveco.
Základem pro výrobu skeletu autobusů jsou ocelové profily.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
1. 6. 2014 14:41
Fotoreportáž: Brány závodu ve Vysokém Mýtě opouští denně až patnáct hotových autobusů.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy