Východní Evropa nejvíce oceňuje Dacii Duster

Radek Pecák Radek Pecák
9. 2. 2011 4:49
Ocenění získala i automoblka Ford za systém nafukovacích bezpečnostních pásů
Foto: Vladimír Rybecký

Cena, praktičnost, hustota servisní sítě, a pak teprve design a použitá technická řešení. To jsou kritéria, podle nichž novináři patnácti zemí ze střední, jižní a východní Evropy hodnotí auta nominovaná do ankety AutoBest.

Letos se vítězem této ankety stal rumunský automobil z kategorie sportovně užitkových vozů Dacia Duster. Porazil čtveřici dalších finalistů, mezi kterými byl Opel Meriva, Renault Fluence, Citroën C3 a Kia Venga. V tomto pořadí také zmiňované vozy za dacií skončily.


"Letošní vítěz AutoBest není velkým překvapením. Dacia Duster způsobila revoluci v segmentu SUV tím, že do této dosud drahé kategorie přinesla více demokracie. Všichni jsme přesvědčeni o tom, že si Duster toto ocenění zaslouží, protože dokonale vyjadřuje myšlenku naší ankety," řekl při předávání ceny president poroty Ilja Selikar.

Duster si koupilo již sto tisíc lidí

Duster se přitom úspěšně prodává nejen na trzích v Bulharsku, Česká republice, Chorvatsku, Kypru, Makedonii, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, Řecku, Srbsku, Slovensku, Slovinsku, Turecku a Ukrajině, odkud pocházejí členové poroty, ale například i ve Francii, Německu a Itálii. Za devět měsíců od začátku prodejů si ho objednalo již sto tisíc zákazníků.

Kromě hlavní kategorie porotci oceňují i nejlepší automobilku. Za rok 2010 se jí stala firma Volkswagen, například díky široké paletě svých vozů s ekologickou tehnologií Blue Motion.

Dosavadní vítězové AutoBest

 • 2002 Škoda Fabia Sedan
  2003 Citroen C3
  2004 Fiat Panda
  2005 Dacia Logan
  2006 Kia Rio
  2007 Opel Corsa
  2008 Fiat Linea
  2009 Renault Thalia (Symbol)
  2010 Chevrolet Cruze 

Ocenění MANBEST 2010 (Osobnost roku 2010) získal Wayne D. Brannon, prezident společnosti Chevrolet Europe. Wayne Brannon, jenž dlouhá léta působí v koncernu GM, je jedním z nejúspěšnějších výkonných představitelů v současného automobilového odvětví. Je strůjcem obdivuhodného úspěchu značky Chevrolet v Evropě.

Ocenění SafetyBEST 2010 za největší přínos pro bezpečnost získal Ford. Vyvinul totiž první  nafukovací bezpečnostní pásy a airbagy s rozložením tlaku. Tyto nové systémy bezpečnostních pásů rozloží síly působící při nárazu na pětkrát větší oblast těla než běžné pásy. Sníží se tak tlak na hrudník a koriguje se pohyb hlavy a krku u cestujících na zadních sedadlech. Děti a starší cestující tak budou lépe chráněni. Nový airbag se bude také rozvíjet o 30 % rychleji a zajistí tak daleko větší bezpečnost.

Oceněn byl i designér KIA

Ocenění TechnoBEST 2010 za technický přínos putuje k automobilce Fiat za motor s technologií Twin Air nové generace. Systém vícečetného přívodu vzduchu je optimalizován tak, aby zajistil nejlepší účinnost využití paliva. U nové výrobní řady motorů bylo kromě toho dosaženo extrémního zmenšení velikosti. Nové motory mají výkon od 48 do 77 kW a vypouštějí o 30 % CO2 méně než motory o srovnatelné výkonnosti.

Ocenění za DesignBEST 2010 za přínos k designu automobilů získal Peter Schreyer, hlavní designér společnosti Kia Motors. Jeho práce přispěla k dramatickému růstu prodeje vozů této značky v Evropě. Pod jeho vedením jsou vozy Kia mnohem přitažlivější pro mladé zákazníky než kdykoli předtím.

Letošní řočník ankety byl již desátý. V tom prvním zvítězil mladoboleslavský automobil Škoda Fabia sedan.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy