Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Baterie jsou ukryté pod podlahou a mají kapacitu 24,2 kWh.
Baterie jsou ukryté pod podlahou a mají kapacitu 24,2 kWh. | Foto: Volkswagen

Otázka životnosti baterie

Jak dlouho vydrží baterie? Automobilky většinou poskytují na články záruku okolo osmi let nebo 160 000 km na to, že kapacita článků neklesne pod například 70 procent původního stavu. Zkušenosti ale ukazují, že správná péče o baterie může jejich životnost prodloužit. Například Škoda u Citiga počítá, že by po deseti letech běžného ježdění s roční porcí 15 000 kilometrů neměla použitelná kapacita akumulátorů klesnout pod 80 procent. Záruka myslí na nejhorší možné případy.

Jak životnost baterie prodloužit? Jen výjimečně používat rychlonabíjení střídavým proudem (je určené hlavně na delší cesty) a baterii nepřebíjet ani ji zbytečně nevybíjet. Ideálně se s úrovní nabití pohybovat do 80 procent její kapacity.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy