Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Baterie jsou ukryté pod podlahou a mají kapacitu 24,2 kWh.
Baterie jsou ukryté pod podlahou a mají kapacitu 24,2 kWh. | Foto: Volkswagen

Otázka životnosti baterie

Jak dlouho vydrží baterie? Automobilky většinou poskytují na články záruku okolo osmi let nebo 160 000 km na to, že kapacita článků neklesne pod například 70 procent původního stavu. Zkušenosti ale ukazují, že správná péče o baterie může jejich životnost prodloužit. Například Škoda u Citiga počítá, že by po deseti letech běžného ježdění s roční porcí 15 000 kilometrů neměla použitelná kapacita akumulátorů klesnout pod 80 procent. Záruka myslí na nejhorší možné případy.

Jak životnost baterie prodloužit? Jen výjimečně používat rychlonabíjení střídavým proudem (je určené hlavně na delší cesty) a baterii nepřebíjet ani ji zbytečně nevybíjet. Ideálně se s úrovní nabití pohybovat do 80 procent její kapacity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy