Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Foto: iStock

Otázka nákladů na servis

Elektromobily mívají levnější servis. Odpadají u nich výměny oleje, déle vydrží brzdy, protože se častěji brzdí rekuperací, tedy elektromotorem. Pohybovou energii, která by se jinak přeměnila na teplo v brzdách, tak místo toho uložíte zpět do baterie. Díky rekuperaci tedy dojedete dál, a ještě pošetříte zmíněné brzdy. 

Dogma o levnějším servisu ale nemusí platit stoprocentně. U elektroaut korejského koncernu Hyundai-Kia je nutné po dvou letech měnit nevodivou kapalinu v systému chlazení baterie. Ta je důležitá, protože prodlužuje životnost akumulátoru, zlepšuje podmínky pro rychlodobíjení, články totiž udržuje na vhodné teplotě. Kvůli tomu, že je ji ale nutné měnit, jsou pak náklady srovnatelné s benzinovými auty. Servisu elektrických aut se budeme věnovat později důkladněji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy