Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Foto: iStock

Otázka nákladů na servis

Elektromobily mívají levnější servis. Odpadají u nich výměny oleje, déle vydrží brzdy, protože se častěji brzdí rekuperací, tedy elektromotorem. Pohybovou energii, která by se jinak přeměnila na teplo v brzdách, tak místo toho uložíte zpět do baterie. Díky rekuperaci tedy dojedete dál, a ještě pošetříte zmíněné brzdy. 

Dogma o levnějším servisu ale nemusí platit stoprocentně. U elektroaut korejského koncernu Hyundai-Kia je nutné po dvou letech měnit nevodivou kapalinu v systému chlazení baterie. Ta je důležitá, protože prodlužuje životnost akumulátoru, zlepšuje podmínky pro rychlodobíjení, články totiž udržuje na vhodné teplotě. Kvůli tomu, že je ji ale nutné měnit, jsou pak náklady srovnatelné s benzinovými auty. Servisu elektrických aut se budeme věnovat později důkladněji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy