Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Foto: Ministerstvo dopravy

Výhoda: Žádná silniční daň a dálniční známka

Mezi další výhody finančního rázu patří i to, že se s elektromobilem dá v současné době parkovat zdarma v pražských modrých a fialových zónách pro rezidentní a smíšené parkování. Elektromobily se také obejdou bez dálniční známky. Podmínkou pro obojí je to, aby byly vybaveny speciální "elektrickou" značkou EL. Zájemce z řad firem může k elektromobilitě posunout i skutečnost, že budou platit nulovou silniční daň.

Nižší povinné ručení a havarijní pojištění u elektroaut nečekejte, většina pojišťoven u zákonného pojištění zohledňuje i palivo a výkon vozu (ne pouze objem motoru jako dříve), havarijní pojištění pak nafukuje vysoká pořizovací cena elektroaut.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

Další zprávy