Vybíráme elektromobil: Výhody, nevýhody a nejlepší auta do zásuvky na trhu

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 6. 2020 6:02
Budoucnost automobilů má být neodvratně elektrická. Pro koho ale dnes elektroauta vůbec jsou? Jaké mají výhody a nevýhody? A existují na trhu nějaká, která můžeme doporučit? Podívejte se do přehledu a našeho prvního dílu seriálu o elektromobilitě.
Foto: Vojtěch Marek

Výhoda: Nízké provozní náklady

Další výhodou je levnější provoz, to ovšem naplno platí jen v případě, že budete auto dobíjet (převážně) doma, ne na veřejných stanicích, které bývají výrazně dražší. S autem do zásuvky si můžete zažádat o speciální distribuční sazbu D27d "Elektromobilita". Například u firmy E.ON máte v Praze cenu za jednu kilowatthodinu v nízkém tarifu do dvou korun. V případě fixace na tři roky vyjde na 1,97 Kč/kWh.

Kolik stojí kilometr? Pokud budeme uvažovat udávanou spotřebu Kie e-Niro 15,9 kWh/100 km, přijde kilometr na "palivu" na neuvěřitelných 31 haléřů. U naftového Ceedu je udávaná spotřeba 4,2 l/100 km, při ceně za litr 26,50 korun je kilometr za korunu deset.

Ovšem pozor: při dobíjení na veřejných stanicích se na podobně nízké náklady nedostanete. Například na stanicích ČEZu zaplatí registrovaný uživatel za kilowatthodinu běžně 7,50 koruny. A kilometr s elektromobilem rázem vyjde na 1,15 Kč, dráž než u naftového hatchbacku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy