Vše o letošní velké výměně řidičských průkazů. Kolik stojí a jak dlouho se na ni čeká

Eva Srpová Eva Srpová
5. 1. 2017 14:15
Před deseti lety bylo v Česku vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, letos je proto řidiči musí vyměnit. Zatím to udělalo jen asi 30 % řidičů, což znamená, že musí dojít k výměně přes 800 000 řidičských průkazů. Zmapovali jsme, kolik výměna stojí a jak dlouho trvá.
Podívejte se na svůj řidičský průkaz. Pokud byl vydán v roce 2007, musíte si ho letos nechat vyměnit.
Podívejte se na svůj řidičský průkaz. Pokud byl vydán v roce 2007, musíte si ho letos nechat vyměnit. | Foto: Ministerstvo dopravy

V roce 2007 bylo v Česku vydáno nejvíce řidičských průkazů, celkem jich bylo 1 146 918. Znamená to, že jim letos vyprší platnost a jejich držitelé je musí vyměnit.

Zatím to však udělalo jen asi 30 % řidičů, což znamená, že zbývá vyměnit ještě přes 800 000 průkazů. Protože od roku 2004 jsou průkazy vydávány s platností ke konkrétnímu datu a nikoli do konce roku, už nehrozí, že by se v prosinci tvořily fronty na úřadech, jako tomu bylo v dřívějších letech.

Nejvíce průkazů bylo v roce 2007 vydáno v měsících březnu, říjnu a listopadu. Přesný počet vydaných a dosud nevyměněných průkazů naleznete v tabulce.

měsíc počet ŘP
leden 43 357
únor 72 641
březen 76 961
duben 59 896
květen 58 186
červen 54 087
červenec 63 658
srpen 73 156
září 70 789
říjen 95 357
listopad 81 894
prosinec 57 607
Celkem 807 589

Budou se dělat na úřadech s rozšířenou působností, kde se řidičské průkazy vyměňují, fronty? "V tuto chvíli větší nápor žadatelů nepociťujeme, zaznamenali jsme jen mírný nárůst," informuje Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

Jan Mihalík, ředitel odboru dopravněsprávních činností v Praze na Pankráci, kde si Pražané mohou své řidičské průkazy vyměnit, k tomu dodává: „V roce 2007 jsme v Praze vydali asi 120 000 řidičských průkazů, letos bychom jich měli vyměnit asi 80 000. Věřím, že to zvládneme. Ze zákona máme na výměnu 20 dní, když nemáme nápor, většinou to trvá kratší dobu.“

V posledních týdnech však na úřadu zaznamenali jiné návštěvy. „Jak tato zpráva prošla médii a zejména televizí, chodí nám sem starší řidiči, kteří díky tomu zjistili, že vlastní řidičský průkaz s propadlou platností a dříve si toho nevšimli.“

Podívejte se tedy na platnost svého průkazu. Pokud je na něm rok vydání 2007, musíte si ho letos vyměnit na úřadě s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště.

Tato výměna se váže na datum vydání, můžete podat žádost už tři měsíce před vypršením platnosti, tedy pokud byl průkaz vydán například 1. 5. 2007, lze o výměnu požádat už 1. února letošního roku. Nejpozději 21. den od podání dostanete nový průkaz a výměna je bezplatná.

Pokud byste to nestihli, lze zaplatit 500 Kč a řidičský průkaz dostanete ve zrychleném vydání do pěti dnů. Kdybyste o výměnu zažádali dříve, než by běžela tříměsíční lhůta, výměna vyjde na 50 Kč.

Řídit s neplatným průkazem se nevyplácí, můžete dostat pokutu na místě až 2000 korun a ve správním řízení až 2500 Kč.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
před 1 hodinou

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Další zprávy