Vozítka Segway musí snížit rychlost. Praha chce úplný zákaz

Petr Kučera Petr Kučera
30. 3. 2015 12:45
Vláda schválila návrh, který nepočítá s plošným zákazem provozu na chodnících. Nově ale má být omezena rychlost těchto „osobních technických prostředků“.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Půjčovnám vozítek Segway nehrozí, že budou muset ukončit své podnikání. Vláda totiž na dnešním jednání schválila návrh ministerstva dopravy, který nepočítá s plošným zákazem jejich provozu na chodnících.

Nově ale má být omezena maximální rychlost těchto „osobních technických prostředků“. Na chodnících by mohly jet pouze rychlostí srovnatelnou s chůzí, na cyklostezkách bez omezení.

Do Sněmovny tak míří návrh, podle něhož lze omezit provoz jen na konkrétních místech. Ta mohou určit města a obce, musí je ale označit dopravní značkou. Právě to se nelíbí zástupcům pražského magistrátu, kteří prosazovali opačné řešení: Plošně zakázat jízdu vozítek Segway po chodníku s výjimkou míst, kde to radnice výslovně nepovolí.

Vozítka Segway a podobné prostředky dosud neměly v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, jsou proto považovány za chodce. Novela má nyní zavést regulaci pro „osoby na osobním přepravníku se samovyvažovacím zařízením nebo obdobném zařízení“.

Značky jsou drahé a komplikované

„Při cenách dopravních značek 2500 korun za kus předpokládáme, že obce vozítka zakážou pouze v místech, kde byl jejich provoz nejproblematičtější a kde si chodci na bezohledné chování jejich uživatelů stěžovali nejvíce,“ uvádí ministerstvo dopravy v důvodové zprávě k návrhu. Regulace může být podle úřadu potřebná kvůli tomu, že vozítka se pohybují rychleji než chodci, často ve skupinách jako turistické výpravy, navíc „řidiči“ často nemají předchozí zkušenosti s jejich ovládáním.

„S návrhem ministerstva dopravy ohledně místní regulace zásadně nesouhlasíme. V pražských podmínkách je naprosto nereálné osadit všechna nevhodná místa značkami, nemluvě o již značné hustotě dopravního značení, zvláště v centru města, a o finančních nákladech,“ říká mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Praha je pro plošný zákaz vozítek v zákoně s tím, že na konkrétních chodnících by mohla města jejich provoz výslovně povolit.

Plošné omezení neprošlo

Ministerstvo ale plošný zákaz odmítlo, protože by prakticky úplně znemožnil provozování těchto vozítek – jízda na vozovce není bezpečná. Proti omezení je například i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Upozornila, že jeho zákaz po více než deseti letech bez explicitně stanovených pravidel by byl krok na hraně ústavnosti, který by měl fatální důsledky na provozovatele řady půjčoven a cestovních kanceláří. Dodává, že ministerstvo ani města nedostaly konkrétní čísla o nehodách, zraněních či způsobených škodách.

Podle údajů, které má ministerstvo dopravy k dispozici, funguje na území Prahy dvanáct půjčoven vozítek Segway, v dalších krajských městech celkem osm. Dalších patnáct půjčoven působí v turistických centrech jako Český Krumlov, Luhačovice nebo Velké Karlovice.

Radnice v Českém Krumlově se ale možným omezením zatím nezabývá. „Zatím jsme nezaznamenali kolize provozu vozítek Segway s ostatním provozem na komunikacích,“ říká Soňa Petráková z kanceláře starosty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy