Volvo zakládá další segment: Nabídne terénní sedan S60

Radek Pecák Radek Pecák
12. 1. 2015 6:32
Terénní verze vytvořené z osobních aut začala švédská značka nabízet již v sedmdesátých letech minulého století.
Foto: Volvo

Na autosalonu v Detroitu představí švédsko-čínská automobilka Volvo vůz, který zatím nemá konkurenci.

Volvo S60 Cross Country je automobil, který navazuje na dlouhou tradici crossowerů, které mají základ v běžných silničních vozech.

První takový vůz Volvo začalo nabízet již v roce 1977. Až dosud tato značka, stejně jako konkurenti ovšem nabízeli poloterénní vůz pouze s karosérií kombi. Nyní jde poprvé o sedan.

Foto: Volvo

"Tomuto novému modelu jsme dali do vínku veškeré schopnosti řady Cross Country a současně také zcela unikátní výraz vypovídající o dobrodružné povaze tohoto vozu a jeho potenciálu poradit si s jakoukoliv silnicí, který se skvěle doplňuje s jeho sportovním a stylovým provedením,“ prohlašuje Lex Kerssemakers, senior viceprezident v oddělení pro řízení produktové strategie a vývoje modelové řady ve společnosti Volvo Cars.

I s pohonem přední nápravy

Světlá výška vozu je oproti standardnímu provedení S60 zvýšena o 6,5 centimetru. Nabízet se bude jak s pohonem pouze předních, tak i všech kol.

Kontakt vozu s vozovkou budou udržovat kola dodávaná v rozměrech osmnácti či devatenáct palců, ale výhradně s vysokým profilem. Ty zajistí na horších cestách lepší jízdní komfort.

Pod kapotu Volva S60 Cross Country se budou montovat motory sahající od výkonné benzínové varianty T5 s pohonem všech kol a výkonem až 250 koní (bude dostupná v USA, Kanadě, Rusku a Evropě) až po naftovou verzi D4 s pohonem předních kol a s výkonem 190 koní.

Další možností bude také naftový agregát D4 s pohonem všech kol, který vychází z prověřeného 2,4litrového pětiválcového naftového motoru.

Na trhu by se Volvo S60 Cross Country mělo objevit počátkem léta příštího roku. Zákazníky by se podle představ automobilky měli stát lidé, kteří hledají atraktivní limuzínu schopnou zdolat i náročné silnice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy