Volkswagen "zkrášluje" i své užitkové vozy: První dojmy

Radek Pecák Radek Pecák
4. 6. 2013 6:42
Pro své designové novinky si VW užitkové vozy objednalo i speciální barvy
Skupinka designových novinek VW Užitkové vozy
Skupinka designových novinek VW Užitkové vozy | Foto: Radek Pecák

Divize Volkswagen Užitkové vozy už nechce nabízet svým zákazníkům pouze "nudné" vozy na převážení nákladu. Jednou z prvních viditelných změn, před příchodem nových generací automobilů jako je Transporter, či Caddy, jsou designové pakety na modelech Amarok a Caddy.

Bližší seznámení s vozy Volkswagen Cross Caddy Volkswagen Amarok Canyon absolovoval redaktor online deníku Aktuálně.cz na horských silničkách v savojských Alpách ve Francii. Caddy Cross zůstal pouze na vozovkách se zpevněným povrchem, testovací trasa pro Amarok byla naplánována i po cestách, na nichž se občas vyskytovalo i hluboké bláto a sníh.

Skříňový vůz s paketem Cross
Skříňový vůz s paketem Cross | Foto: Radek Pecák

Odlišit Cross Caddy od běžného modelu, lze snadno Verze Cross má totiž upravené nárazníky, okraje blatníků u kol lemují plasty, k dispozici jsou i speciální kola z lehkých slitin. Další odlišností jsou tmavě tónovaná skla bočních zadních oken a také boční ochranné lišty. Je to tedy plně v duchu, s jakým přišel Volkswagen u svých osobáků, konkrétně pola, touranu a golfu.

V interiéru najdete nějaké barevné doplňky a také lepší materiály.

Je pravda, že takto upravený Caddy ožil. Najednou to opravdu není dodávka, daleko více připomíná praktický rodinný automobil. Zřejmě právě o to také lidem z divize VW Užitkové vozy šlo.

Interiér v Caddy může být takto nebývale barevný
Interiér v Caddy může být takto nebývale barevný | Foto: Radek Pecák

Stejné doplňky budete mít na Cross Caddy, ať už si objednáte verzi pouze s předními sedačkami nebo pěti či sedmimístnou verzi.

Může a nemusí být 4x4

Nabídka motorů je proto také velmi široká. V ceníku se vyskytují jednotky TSI a TDI, rovněž je k dispozici verze na zemní plyn a LPG. Rozpětí výkonů sahá od 63 kW (86 k) do 125 kW (170 k).

Zvolit lze i převodovku DSG a pohonem všech kol 4Motion.

Amarok vypadá dobře jak v terénu, tak i u kavárny
Amarok vypadá dobře jak v terénu, tak i u kavárny | Foto: Radek Pecák

Auto s paketem Cross jezdí stále jako běžný Caddy. Je to automobil, který poskytne i jistou míru řidičského zážitku, je odhlučněn na míru, že hluk motoru ani zvuku proudícího kolem neruší při rozhovoru se spolujezdci. Potěší dobrý výhled i bezchybné rozmístnění ovládacích prvků.

Volkswagen Amarok Canyon sází ještě na těžší kalibr než Cross Caddy. Lze si koupit vůz v typické oranžové (pro Cross Caddy je zase vyhrazena jedovatá zelená původně určená pro Scirocco), "chlapácký" vzhled zase zařídí černý rám za kabinou, začerněné zadní světlomety, ochranná prahová trubka,  případně příplatkový rám se čtveřicí přídavných dálkových světlometů. Korbu zakrývá praktická posuvná roleta. Pokud ji odsunete příliš daleko a potřebujete ji přitáhnout zpátky, máte k dispozici praktický textilní pásek.

Barevné prošití se obvykle používá spíše u sportovních vozů
Barevné prošití se obvykle používá spíše u sportovních vozů | Foto: Radek Pecák

V interiéru jsou sedačky prošitá oranžovou, stejné obšití nalezneme na volantu a páce převodovky.

Amarok se v tomto provedení stává skutečně lifestylovým vozem. I když si lze přiobjednat i uzávěrku zadního diferenciálu, málokdo se s ním vydá do bahna. Novináři tak pochopitelně činili s chutí. Proto mohu dosvědčit, že ani tam se auto neztratí.

Za tento paket si ovšem Volkswagen nechá poměrně dost zaplatit. Paket Canyon u VW Amarok je v Česku označen cenovkou 102 817 Kč bez DPH.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy