Volkswagen opět opravuje software u Golfu. Do servisu zve celosvětově 56 000 aut

Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 1. 2021 12:24
Osmou generaci Volkswagenu Golf doprovází od jejího uvedení softwarové problémy. Nejprve kvůli nim bylo odloženo uvedení modelu na trh a na jaře 2020 musela firma na nějakou dobu dokonce zastavit dodávky auta zákazníkům, protože nefungoval povinný systém nouzového volání. Nyní zve do servisu 56 000 aut vyrobených do července 2020. Důvod? Další aktualizace softwaru.
Volkswagen Golf osmé generace, ilustrační foto
Volkswagen Golf osmé generace, ilustrační foto | Foto: Volkswagen

Při servisním zásahu má dojít k nahrazení starší verze softwaru novou, stabilnější, kterou výrobce začal používat ve výrobě od srpna 2020. Nejedná se však o žádnou triviální akci, podle informací německých magazínů Auto motor und sport a Handelsblatt mají auta strávit v servisu v průměru celých pět hodin. Zákazník během té doby dostane náhradní auto a jako bolestné ještě poukázku na servisní služby.

Délku servisního zásahu ovlivňuje to, že nelze použít aktualizaci na dálku a musí dojít k přehrání softwaru hned u několika řídicích jednotek, v případě asi 7400 kusů mildhybridních Golfů má dokonce být jedna z řídicích jednotek i vyměněna. V takovém případě bude servisní zásah ještě delší. Akce se má celosvětově týkat 56 000 aut, z toho takřka polovina, 26 000 exemplářů, jich je v Německu.

Celá svolávací akce je dobrovolná, protože žádným způsobem neovlivňuje bezpečnost, emise a další, nedozoruje ji tedy německý Úřad pro motorová vozidla KBA.

Jak se dotkne českých majitelů daných Golfů, zatím není jasné, redakce Aktuálně.cz oslovila české zastoupení značky, ale to zatím nemá podrobnější informace. Stejně tak zjišťujeme, jestli se podobný zásah nebude týkat i Škody Octavia, která si sama prošla softwarovými problémy při výrobě, a i jí se dotklo zastavení dodávek kvůli nefunkčnímu nouzovému volání.

Golf není jedinou koncernovou novinkou, jejíž uvedení na trh v loňském nebo předloňském roce provázely komplikace. Například elektromobil ID.3, který má být pro Volkswagen klíčový pro splnění emisních předpisů a chystaný nástup elektromobility, byl na trh uveden zprvu bez vybraných funkcí. Nebylo k dispozici zrcadlení obrazovky mobilního telefonu pomocí technologií Apple CarPlay a Android Auto a také head-up displej s rozšířenou realitou. I v případě ID.3 značka zákazníkům funkce dohrávala dodatečně v servisu. Nebylo možné je doplnit na dálku.

Softwarové potíže také koncern Volkswagen donutily, aby přehodnotil svůj přístup k softwaru aut. V listopadu loňského roku firma oznámila, že zdvojnásobí svou plánovanou investici do digitalizace na 27 miliard eur. Středobodem investice má být organizace Car.Software, díky ní chce společnost do roku 2025 zvednout množství vlastního softwaru v autech z deseti na šedesát procent. Vzniknout má i vlastní opensource operační systém pro koncernové automobily.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy