Volkswagen chce v USA získat zákazníky zpět až šestiletou zárukou

Jan Matoušek
13. 4. 2017 16:42
Volkswagen nabídne ke svým dvěma novým SUV v Severní Americe standardní šestiletou záruku s omezením na 72 tisíc mil (necelých 116 tisíc kilometrů). Dosud německý výrobce na všechny modely nabízel poloviční garanci.
Volkswagen Tiguan se úspěšně prodává i v Česku. Standardně s dvouletou zárukou.
Volkswagen Tiguan se úspěšně prodává i v Česku. Standardně s dvouletou zárukou. | Foto: Radek Pecák

Vylepšenými záručními podmínkami na nová SUV Atlas a Tiguan, která k americkým prodejcům přijedou v následujících měsících, chce Volkswagen získat zpět důvěru zákazníků. Tu postupně ztrácí od podzimu 2015 po vypuknutí aféry s falšováním emisí oxidů dusíku u naftových motorů v reálném provozu.

Takzvaná Dieselgate se projevuje nejen na nabídce pohonných jednotek, kdy žádný nový vůz koncernu není v USA nabízen s naftovým motorem, ale i na prodejích. Ty za loňský rok spadly o osm procent. Letos nicméně značka očekává desetiprocentní nárůst.

"Jsme si jistí spolehlivostí a kvalitou těchto SUV a chceme, aby si zákazníci byli jistí jejich koupí. Věříme proto, že prodloužení záruky povede ke snížení nákladů na vlastnictví těchto volkswagenů," uvedl šéf americké pobočky skupiny VW Hinrich J. Woebcken.

Šestiletá záruka se vztahuje na celý vůz, včetně motoru, převodovky a volitelného pohonu všech kol. Zároveň je v dané lhůtě přenosná i na další majitele vozu. Ostatních modelů značky na americkém se nové záruční podmínky týkat nebudou.

Německá automobilka by tímto krokem mohla získat rozhodující konkurenční výhodu především v porovnání s asijskými SUV. Honda a Toyota nabízejí základní záruku na tři roky nebo 36 tisíc mil, Hyundai a Kia přichází s pětiletou zárukou omezenou 60 tisíci mílemi. Na pohonné ústrojí je u všech těchto značek poskytována zvláštní záruka.

Na českém trhu podle mluvčího Porsche Česká republika, dovozce volkswagenů do ČR, Davida Valenty, automobilka plošné zavádění prodloužené záruky neplánuje. Standardem tak zůstávají dva roky s možností připlatit si za prodloužení na nejvýše pět let nebo 150 tisíc kilometrů. K některým akčním modelům pak VW nabízí prodlouženou záruku zdarma.

Problémy s důvěrou zákazníků Volkswagenu v USA začaly na podzim 2015, kdy Úřad pro ochranu životního prostředí přišel s obviněním o falšování hodnot emisí oxidů dusíku u naftových motorů, vypouštěných v reálném provozu. Letos v březnu se automobilka k podvodu přiznala a federální vláda jí za to udělila pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů. Další dvě miliardy dolarů spolkne desetiletá investice do infrastruktury pro elektromobily.

Naposledy se Němci dohodli na mimosoudním vyrovnání s deseti státy USA v celkové výši 157,45 milionů dolarů. Tuto pokutu dostal Volkswagen především za porušení zákona na ochranu životního prostředí. Součástí dohody je i zvýšení nabídky elektromobilů v těchto deseti státech do roku 2020 na tři.

Majitelům vadných aut, kterých je ve Spojených státech asi půl milionu, nabídl Volkswagen možnost odkupu automobilu, případně jeho opravu a finanční kompenzace. U vozidel, kde oprava již není možná, musí Němci vůz odkoupit zpátky. Celkové náklady na vyrovnání s vládami, dealery a zákazníky se tak v USA vyšplhají na 25 miliard dolarů (asi 627,75 miliard korun).

Na celém světě se problém s emisemi týká asi 11 milionů aut s naftovým motorem TDI, nechybí mezi nimi ani škodovky. V Evropě koncern podobnou akci s výkupem nebo finanční kompenzací zatím neplánuje a vadné motory pouze upravuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy