Volkswagen chce trumfnout Mercedes. Golf 400 bude!

Radek Pecák Radek Pecák
25. 4. 2014 7:18
Automobil má pohon na všechna čtyři kola a uvnitř jsou jen čtyři místa.
Foto: Volkswagen

Mercedes-Benz vloni začal prodávat vůz řady A připravený divizí AMG. Pod jeho kapotou pracuje motor s maximálním výkonem 360 koní. Je to rekordní výkon u vozu, který je odvozen od klasického rodinného hatchbacku a který může jezdit v běžném silničním provozu.

Volkswagen se nyní pravděpodobně rozhodl, že by Mercedesu neměl tento rekord zůstat věčně. Svědčí o tom jak vzhled a zpracování vystaveného konceptu Golf 400 na pekingském autosalonu, kde si ho redaktor Aktuálně.cz osobně prohlédl, tak i některá prohlášení představitelů koncernu Volkswagen na stejném místě.

Číslovka v názvu vozu skutečně označuje počet koňských sil ukrytých pod kapotou.

Foto: Volkswagen

Stejně jako v případě Mercedesu jde o dvoulitrový motor, jemuž ovšem hodně pomáhá turbodmychadlo.

Maximální točivý moment 450 Nm je přenášen prostřednictvím automatické převodovky DSG na všechna čtyři kola. Řadit lze i prostřednictvím páček na volantu.

Maximální rychlost vozu je elektronicky omezena na 280 kilometrů v hodině, zrychlení na stokilometrovou rychlost trvá jen 3,9 sekundy.

Volkswagen Golf 400 je vrcholem v řadě sportovních golfů, která začíná klasickým GTI a pokračuje golfem "R". Oproti němu má ovšem o dva centimetry širší rozchod kol. Jinak prý zůstala technika podvozku zachována.

Foto: Volkswagen

Samozřejmě se vůz odlišuje vzhledem. Přední nárazník má mohutné karbonové vstupy chladícího vzduchu, boční prahy jsou rozšířeny karbonovými nástavci a vzadu je na horních dveřích dvojitý spojler. Dva výfukové otvory uprostřed zadního nárazníku mají průměr 110 milimetrů.

Stejně jako venku jsou i uvnitř jedovatě žluté doplňky. Závodní sedačky jsou jak vpředu, tak i vzadu.

O ceně se v tuto chvíli dá pouze spekulovat. Pravděpodobně však bude o něco vyšší než v případě Mercedesu A AMG. Ten se nabízí za přibližně 1,25 milionu korun.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy