Volkswagen a Ford budou spolupracovat. Společně vznikne pick-up i dodávka

ČTK ČTK
15. 1. 2019 15:15
Německá automobilka Volkswagen se dohodla s americkým konkurentem Ford Motor na vytvoření globální aliance, v jejímž rámci budou společně vyvíjet lehké užitkové vozy. Firmy o tom informovaly na detroitském autosalonu. Dodaly, že zkoumají rovněž možnost společného vývoje elektromobilů a samořízených vozů.
Volkswagen bude s Fordem spolupracovat na užitkových automobilech včetně pick-upů a osobních dodávek. Uvažuje se i o společném vývoji elektromobilů.
Volkswagen bude s Fordem spolupracovat na užitkových automobilech včetně pick-upů a osobních dodávek. Uvažuje se i o společném vývoji elektromobilů. | Foto: Volkswagen

Automobilky upozornily, že aliance nebude zahrnovat vlastnické propojení podniků. První společně vyvinutá vozidla by se podle nich mohla objevit na trhu již v roce 2022, uvedla agentura AP.

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess oznámil, že automobilky využijí svých zdrojů k tomu, aby "ještě lépe sloužily milionům zákazníků z celého světa". "Pro Volkswagen je tato aliance i důležitým opěrným bodem pro posílení konkurenceschopnosti," dodal Diess. Součástí koncernu Volkswagen je také mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.

Dohodnutá spolupráce podle šéfa Fordu Jima Hacketta posílí efektivitu obou podniků a zlepší jejich schopnost čelit náročným úkolům do budoucna. "Poskytne nám to možnost spolupracovat při vytváření nové éry mobility," prohlásil Hackett.

Alianci bude řídit společný výbor, v jehož čele stanou Diess a Hackett. Výbor bude zahrnovat i další vysoce postavené vedoucí pracovníky z obou automobilek.

 

Právě se děje

Další zprávy