Éra vodíkových aut se blíží. Pokroky dělají Japonci i Audi

Radek Pecák Radek Pecák
16. 2. 2015 10:46
V Japonsku chtějí na vybudování infrastruktury pro tankování vodíku spolupracovat Toyota, Nissan a Honda.
Tankování vodíku by mělo být velmi jednoduché a rychlé.
Tankování vodíku by mělo být velmi jednoduché a rychlé. | Foto: Audi

Doba, kdy z výfuků aut bude díky využití vodíku odkapávat pouze čistá voda, která by se dokonce prý dala pít, se blíží. Dvě čerstvé zprávy informují o dalších dílčích krocích k éře vodíkových aut.

První důležitou událostí je společné prohlášení japonských automobilek Toyota, Nissan a Honda. Dohodly se na spolupráci s cílem urychlit rozvoj infrastruktury vodíkových stanic pro vozidla poháněná palivovými články (FCV). O konkrétních opatřeních se teprve bude jednat, nicméně svůj postup mají automobilky koordinovat také s japonskou vládou, která má vypracovaný Strategický plán pro vodík a palivové články. Jeho cílem je co nejrychlejší rozvoje infrastruktury vodíkových čerpacích stanic, aby si vozidla typu FCV získala vyšší přízeň zákazníků. Japonsko zamýšlí dokonce částečně subvencovat provoz vodíkových stanic.

Jak fungují elektromobily s palivovými články:

  • Elektřina pro pohon vozu FCEV vzniká přímo na jeho palubě
  • výrobním prostředkem jsou palivové články
  • v nich se odehrává elektrochemická reakce
  • spolu reagují vodík uložený ve speciální vysokotlaké nádrži a kyslík ze vzduchu
  • výsledným efektem je elektrická energie
  • vedlejšími produkty jsou vodní pára a teplo.
  • automobil pak pohání elektromotory


Dalším velkým hráčem, který bere vodík jako palivo čím dál vážněji, je koncern Volkswagen. Jeho divize Audi získala od firmy Ballard Power Systems Inc. soubor patentů pro palivové články. S touto společností budou navíc specialisté koncernu Volkswagen díky prodloužení smlouvy spolupracovat minimálně do roku 2019.

„Audi získalo tyto strategicky důležité patenty pro celý koncern a poskytne je k využití všem značkám. Tím jsme si zajistili rozhodující know-how, které bude zdrojem nových podnětů pro další vývoj této techniky, říká Ulrich Hackenberg, člen představenstva společnosti Audi zodpovědný za technický vývoj a v rámci koncernu Volkswagen za směřování vývoje napříč všemi značkami.

Společnost Ballard Power Systems Inc. se sídlem v kanadském Burnaby je jedním z celosvětových lídrů v oblasti techniky palivových článků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

"S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech," doplnil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pomohly i státní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. "Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst," sdělila v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy