Vláda podpoří toleranci alkoholu v elektromobilech. Bude to účinnější než dotace

Martin Frei Martin Přibyl Martin Frei, Martin Přibyl
1. 4. 2021 6:03
Vláda připravuje novelu zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Řidičům nízkoemisních vozidel se zvláštní poznávací značkou EL bude tolerována hladina alkoholu 0,5 ‰. "Tato hranice platí ve většině západních zemí, které chceme v elektromobilitě dohnat," konstatuje materiál z ministerstva dopravy s tím, že rozpočtově jde o mnohem šetrnější nástroj než miliardové dotace.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

Důvodová zpráva, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici, konstatuje, že prodej elektromobilů roste nejrychleji ve státech s nejvyšší tolerancí k alkoholu za volantem. Jde především o Velkou Británii (0,8 ‰), dále Francii, Německo, Nizozemsko a Rakousko (0,5 ‰). Zdánlivý paradox severských zemí, kde se elektromobilům daří navzdory limitu 0,2 ‰, vysvětluje asketická kalvínská morálka, která na alkohol pohlíží celkově přísněji.

"Česká republika je dlouhodobě kritizována, že na podporu elektromobility nedělá dost," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy a spojů Petr Výmol. "Návrh vzešel z dlouhodobých konzultací s ministerstvem financí a klade si za cíl povzbudit poptávku takovými mechanismy, které jdou trhu tak říkajíc po srsti, nikoli proti ní," dodal.

Kolik lidí s běžným českým příjmem asi alkoholová tolerance motivuje k pořízení dvojnásobně dražšího auta? Podle ministra Karla Havlíčka Borovského to je špatně položená otázka. "Smyslem opatření není přesvědčovat motoristy, kteří elektromobil vůbec nemají v hledáčku. To by bylo stejně neefektivní jako stotisícová dotace, s níž také nikdo nedosáhne na Teslu," vysvětlil.

Podle něj jde naopak o to, namazat špekem myším, které mají největší hlad. "Opakovaně jsme se přesvědčili, že podnikatele, kteří pořizují vůz za milion a půl, si získala možnost parkovat v Praze zadarmo. Legální šance dojet po večeři z restaurace domů je podobná výhoda. Navíc neplatí jen v Praze, tudíž splňuje kritérium podpory elektromobility v regionech, k níž jsme se zavázali v Národním plánu čisté mobility," dodal ministr. 

Experty na silniční bezpečnost návrh pobouřil. "Je nepřijatelné, aby se tady zaváděl dvojí metr. Alkohol působí na lidský organismus bez ohledu na to, jaké auto řídíte. Proč by měli majitelé elektromobilů získávat výhody na úkor bezpečnosti všech?" kroutí hlavou vedoucí Besipu Bruno Zákruta.

"Nehody pod vlivem alkoholu patří k nejnebezpečnějším," souhlasí mluvčí Policie ČR Miloš Zadržel. A dodává, že špatný odhad se ještě násobí razantním zrychlením elektromobilu: "Hlídky při vyšetřování často zjišťují, že podnapilému řidiči vůbec nedošlo, k jak prudké akceleraci došlo."

Předseda Sdružení pro bezemisní mobilitu Jaromír Křižík to ale vidí úplně opačně. "Uživatelé elektromobilů přece už svým přístupem k životnímu prostředí dávají najevo, že jsou mnohem ohleduplnější a zodpovědnější než ostatní. Podívejte se, jak málo nehod u nás zaviní elektromobily. Na tom nic nezmění, když si večer trochu přihnete."

Návrh jednoznačně podpořil také Radek Špica ze Svazu průmyslu a dopravy. "Znova se ukazuje, jak absurdním reliktem národního státu je nulová tolerance k alkoholu v České republice. Sedmnáct let po vstupu do EU nechápu, že když k nám autem přijedou slušní lidé z Bavorska nebo Rakouska, dostanou tady pokutu za něco, co je u nich legální. To úplně odporuje duchu schengenského prostoru. Systémové řešení dokážeme přijmout jedině na úrovni Evropy, ale do té doby bude nejpřehlednější, když rizika postihu zbavíme alespoň uživatele elektromobilů."

Jestliže řidič pod vlivem alkoholu znamená větší riziko, neměl by také platit dražší povinné ručení? "To zaplatí stejně, protože při nehodách s elektromobily vznikají statisticky daleko vyšší škody. Po dvou panácích se s tím aspoň snáz vyrovná," shodli se mimo záznam zástupci několika pojišťoven.

Větší obavy mají z rizika podvodů. Poznávací značku EL totiž využívají i hybridní vozidla, takže nepoctiví motoristé by mohli uplatňovat toleranci k alkoholu i při jízdě na benzin. Řešení ale existuje. "Pokud nelze trakční mód vozidla ověřit na místě nehody, zašleme uživateli standardní předžalobní výzvu. Proti ní se bude moci bránit diagnostickými daty z autorizovaného servisu," vysvětluje Lubomír Dluh z České kanceláře pojistitelů.

Na zásadní potíže by novela neměla narazit ani v parlamentu. "Z platu zákonodárce si elektromobil pořídíte relativně snadno. Tato úprava nám tedy ušetří ponižující procedury v mandátním výboru pokaždé, když některý poslanec zaviní nehodu v opilosti. To je v zájmu všech stran, takže se jistě najde nadpoloviční většina i pro případ, že by nám Senát návrh vrátil," odhaduje parlamentní veterán Marek Čenda (ODS).

Předseda pirátského poslaneckého klubu Michal Jakoubek se jen pozastavil, proč se výjimka ze všech psychotropních látek týká výhradně alkoholu: "Majitelé elektromobilů, které osobně znám, vyznávají moderní životní styl a také volí progresivnější cesty k rozšíření vědomí. Za to by je vláda neměla diskriminovat v životě ani na silnici." S kolegy proto připraví pozměňovací návrhy, které umožní řízení i pod vlivem dalších substancí a také rozšíří platnost výjimky na elektroskútry a elektrokola.

(Poznámka redakce: Obsah článku se vztahuje k unikátnímu kalendářnímu datu. Jakákoli podobnost se skutečnými osobami či institucemi je čistě náhodná.)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy