Nejbezpečnější auta roku 2018: Hyundai a Lexus září, Fiat by se měl stydět

Jan Matoušek Jan Matoušek
27. 12. 2018 6:03
Organizace Euro NCAP, testující bezpečnost nových vozidel, každoročně vyhlašuje ocenění Best in class. To získá auto, které je nejbezpečnější ve své třídě. Letos jej odborníci rozdali ve čtyřech automobilových kategoriích celkem třem modelům. Přinášíme jejich přehled, vedle nejbezpečnějších aut v galerii najdete ale i ta nejméně bezpečná.

Pro přehledné výsledky nárazových testů Euro NCAP klikněte zde.

Foto: Euro NCAP

Velká terénní auta

Třetí kategorií, kde odborníci udělovali ocenění Best in class, jsou velká terénní auta. Tam lze přitom najít jeden poměrně důležitý průlom. Místo vozu s tradičním spalovacím motorem vyhrál Hyundai Nexo na vodíkový pohon. Vodíkem poháněných vozů je přitom na trhu zatím naprosté minimum. Korejské SUV si odvezlo 94 procent za ochranu dospělých, 87 procent za ochranu dětí, 67 procent za ochranu chodců a 80 procent za bezpečnostní asistenty.

Nexo přitom jen poměrně těsně porazilo stájového kolegu v podobně nové generace Santa Fe. To si odvezlo 94 % za dospělé, 88 % za dětí, 67 % za chodce a 77 % za asistenty.

Další konkurence již byla poměrně daleko. BMW X5 (89 % za dospělé, 86 % za děti, 75 % za chodce a 75 % za asistenty) a Volkswagen Touareg (89 % za dospělé, 86 % za děti, 72 % za chodce a 81 % za asistenty) alespoň získaly pět hvězdiček, Jeep Wrangler (o něm bude ještě řeč) si odvezl pouze jedinou hvězdičku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy