Elektrické Audi proti nejslavnější sjezdovce světa. Zvládne 85procentní sklon?

Martin Přibyl Martin Přibyl
20. 2. 2019 12:56
Nejstrmější úsek "Mausefalle" legendární sjezdovky Streif v rakouském Kitzbühlu, byste kvůli jeho 85procentnímu sklonu měli problém vyjít. A co teprve ho vyjet v autě. Na sněhu. Podívejte se na video, jak to dopadlo, když do tohoto svahu poslalo Audi prototyp svého elektromobilu e-tron.
Audi e-tron extreme- Audi e-tron technology demonstrator climbs the Streif | Video: Audi

Za volantem polepeného prototypu seděl mistr světa v rallycrossu Matthias Ekström, auto dostalo také speciální jištění lanem, aby se v případě, že by svah nezvládlo, nerozjelo nekontrolovaně dolů. Toto lano ale nebylo, podle vyjádření Audi, připojeno k žádnému tažnému zařízení.

Prototyp elektromobilu e-tron je poháněn dvěma elektromotory na zadní nápravě a jedním na nápravě přední. Celkový výkon je 370 kilowattů a točivý moment na kolech dosahuje obřích 8920 newtonmetrů. Pro zajištění dostatečné trakce dostal vůz také speciální 19" pneumatiky s pořádnými kovovými hroty.

Sériová verze Audi e-tron je od února k dostání na českém trhu. Její cena začíná na necelých 2,1 milionu korun.

Audi tímto pokusem navázalo na rok 1986, kdy tehdejší vrcholná limuzína Audi 100 s pohonem quattro vyjela skokanský můstek ve finské Kaipole. Video následně posloužilo i jako základ televizní reklamy.

"Při senzačním výjezdu po 'Mausefalle' jsme znovu zkoumali limity a ukázali, co je technicky realizovatelné s technologií quattro v elektromobilu," komentoval pokus tiskový mluvčí Audi Peter Oberndorfer.

Pilot Matthias Ekström autu ze začátku nevěřil. "Zdolání 85procentního stoupání zní na první pohled nemožně," tvrdí. "Dokonce i mě překvapilo, jak si tento automobil poradil s tak náročným terénem," vysvětluje mistr světa v rallycrossu a dvojnásobný mistr DTM.

Sjezdovka Streif na svahu hory Hahnenkamm v rakouském Kitzbühlu je všeobecně považována za tu nejnáročnější v celém programu Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Závody se na ní jezdí již od roku 1931, v tradičním sjezdu se rozděluje odměna ve výši 200 tisíc eur. Letos na sjezdovce Streif zvítězil Ital Dominik Paris.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy