Elektrické Audi proti nejslavnější sjezdovce světa. Zvládne 85procentní sklon?

Martin Přibyl Martin Přibyl
20. 2. 2019 12:56
Nejstrmější úsek "Mausefalle" legendární sjezdovky Streif v rakouském Kitzbühlu, byste kvůli jeho 85procentnímu sklonu měli problém vyjít. A co teprve ho vyjet v autě. Na sněhu. Podívejte se na video, jak to dopadlo, když do tohoto svahu poslalo Audi prototyp svého elektromobilu e-tron.
Audi e-tron extreme- Audi e-tron technology demonstrator climbs the Streif | Video: Audi

Za volantem polepeného prototypu seděl mistr světa v rallycrossu Matthias Ekström, auto dostalo také speciální jištění lanem, aby se v případě, že by svah nezvládlo, nerozjelo nekontrolovaně dolů. Toto lano ale nebylo, podle vyjádření Audi, připojeno k žádnému tažnému zařízení.

Prototyp elektromobilu e-tron je poháněn dvěma elektromotory na zadní nápravě a jedním na nápravě přední. Celkový výkon je 370 kilowattů a točivý moment na kolech dosahuje obřích 8920 newtonmetrů. Pro zajištění dostatečné trakce dostal vůz také speciální 19" pneumatiky s pořádnými kovovými hroty.

Sériová verze Audi e-tron je od února k dostání na českém trhu. Její cena začíná na necelých 2,1 milionu korun.

Audi tímto pokusem navázalo na rok 1986, kdy tehdejší vrcholná limuzína Audi 100 s pohonem quattro vyjela skokanský můstek ve finské Kaipole. Video následně posloužilo i jako základ televizní reklamy.

"Při senzačním výjezdu po 'Mausefalle' jsme znovu zkoumali limity a ukázali, co je technicky realizovatelné s technologií quattro v elektromobilu," komentoval pokus tiskový mluvčí Audi Peter Oberndorfer.

Pilot Matthias Ekström autu ze začátku nevěřil. "Zdolání 85procentního stoupání zní na první pohled nemožně," tvrdí. "Dokonce i mě překvapilo, jak si tento automobil poradil s tak náročným terénem," vysvětluje mistr světa v rallycrossu a dvojnásobný mistr DTM.

Sjezdovka Streif na svahu hory Hahnenkamm v rakouském Kitzbühlu je všeobecně považována za tu nejnáročnější v celém programu Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Závody se na ní jezdí již od roku 1931, v tradičním sjezdu se rozděluje odměna ve výši 200 tisíc eur. Letos na sjezdovce Streif zvítězil Ital Dominik Paris.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy