Většina škodovek mírně zdražila. Zvýšily se i ceny za prodlouženou záruku, přibyla výbava

Ondřej Běhal
Aktualizováno 27. 4. 2016 22:24
Škoda Auto vydala ceníky pro modelový rok 2017. V porovnání s těmi předchozími v nich převládá zdražování, nejčastěji o tisícovku. U terénního Yetiho se ale ceny většiny verzí zvýšily o pět až sedm tisíc, u naftových fabií až o šestnáct tisíc. Výjimečně se zlevňovalo, například základní Škoda Fabia 1.0 MPI/44 kW stojí nově 237 900 korun, tedy o dva tisíce méně než dosud. Zvýšily se ceny některých příplatkových výbav, například prodloužené záruky. Přibyly nové prvky výbavy a motory.
Škoda Fabia Combi v poloterénní verzi Scoutline patří mezi jednu z novinek modelového roku 2017.
Škoda Fabia Combi v poloterénní verzi Scoutline patří mezi jednu z novinek modelového roku 2017. | Foto: Ondřej Běhal

Změna modelového roku se ve Škodě Auto odehrává každé jaro. Přináší s sebou drobné konstrukční úpravy, nové a inovované motory, stupně a prvky výbav nebo cenové změny. Porovnali jsme nové ceníky všech modelů značky s těmi předchozími.

Nejprodávanější model v Česku, rodinnou a firemní Octavii včetně verze Combi, čeká brzy modernizace neboli facelift. I proto u ní nejsou změny velké. Tu zásadní představuje nasazení nového benzinového turbomotoru se třemi válci 1.0 TSI/85 kW, který střídá čtyřválcový, ale méně výkonný a žravější 1.2 TSI/81 kW. O tisícovku se zvýšily ceny sportovního provedení RS a terénního Scoutu.

Dvojkou na českém trhu je malá Fabia nabízená v krátké verzi hatchback nebo jako kombík. Její nejlevnější varianta 1.0 MPI/44 kW Active zlevnila o dva tisíce korun na 237 900 Kč, takže si pomohla v žebříčku nejdostupnějších malých hatchbacků na českém trhu.

Všechny vyšší výbavy ale zdražily o tisícovku a varianty s naftovými motory dokonce o 15 až 16 tisíc korun. Drtivá většina fabií i fabií combi na českém trhu se však prodává s motory benzinovými. Nově mezi příplatkovými prvky výbavy najdeme například parkovací kameru nebo adaptivní tempomat, který udržuje nejen rychlost nastavenou řidičem jako tempomat klasický, ale také vzdálenost od nejbližšího vozidla.

Novinku představuje Fabia Combi Scoutline, která dává malému kombíku nádech vizáže oblíbené poloterénní kategorie SUV. Škoda Fabia Scoutline vychází z bohaté výbavy Style a ještě přidává několik standardních prvků navíc. Také je o 49 tisíc dražší a prodává se od 370 900 korun s motorem 1.2 TSI, tedy za ceny, které jsou běžné u kombíků o třídu větších.

Kompaktní Rapid zdražil ve většině verzí o jeden až dva tisíce. Výjimku tvoří limitovaná výbava Fresh u karoserie Spaceback, tedy zkrácené verze. Ta je naopak o jeden až dva tisíce levnější a jde o nejzajímavější nabídku z hlediska poměru ceny a výbavy v paletě vozu. Také Rapid může být nově vybaven parkovací kamerou.

Zatím jediné SUV značky Škoda, další kompaktní model Yeti, zdražil ve všech variantách o pět až sedm tisíc. Výjimkou je privátními zákazníky nejčastěji vyhledávaný stupeň Fresh. U základní výbavy Active kompenzuje zdražení navýšení standardu o palubní počítač a dálkově ovládané centrální zamykání.

Novinkou je výbava Active Outdoor, která dělá dostupnější Yetiho s doplňky pro jízdu v terénu. Dosud se totiž provedení Outdoor dalo pořídit pouze od vyšší výbavy Ambition. Nejlevnější Yeti Active Outdoor 1.2 TSI/81 kW stojí od 404 900 korun. Porovnali jsme ho s podobnými verzemi vozů Kia Soul a Suzuki Vitara - podívejte se zde.

Vlajková loď Škody Auto, manažerský Superb včetně varianty Combi, zdražila plošně o tisícovku. U základní výbavy Active to kompenzuje navýšení standardu o elektricky sklopná vnější zrcátka, naopak nejvyšší verze Laurin a Klement přišla o parkovací kameru, za kterou se nyní připlácí. 

Jedinou zajímavou změnu u minivozu Citigo představuje zdražení příplatku za prodlouženou záruku ze dvou let na pět s omezením do 100 000 ujetých kilometrů. Zatímco dříve stál 990 korun, nyní přijde na dvě tisícovky. Stejné zdražení této položky postihlo i všechny ostatní škodovky.

Aktuální ceníky vozů Škoda, výrobcem udávané i námi naměřené technické údaje nebo podrobné nezávislé recenze čtěte vždy po kliknutí na aktivní jméno každého modelu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy