Většina řidičů sedí za volantem špatně. Nevhodná poloha může být i nebezpečná

Lukáš Vaverka
10. 3. 2021 6:02
V době, kdy nejmodernější auta sledují okolní provoz a téměř umí sama řídit, se zdají správná poloha za volantem a soustředění méně důležité než dřív. Přesto zůstávají hlavními předpoklady bezpečnosti a komfortu.

Špatná poloha těla při řízení má mnoho následků, od únavy přes pomalejší reakce, bolesti zad, krku, hlavy nebo končetin až po horší následky, případné nehody. Nejrůznější studie přitom ukazují, že podstatná část řidičů sedí za volantem špatně, ať už z lenosti, nebo kvůli špatným návykům.

Foto: Shutterstock

Sedák a opěradlo na svých místech

Základem je správně nastavené sedadlo. Sedák většiny aut lze výškově nastavit, a tak není problém posadit se dostatečně vysoko, abyste dobře viděli z auta ven. Na co se častěji zapomíná, je vhodné nastavení sklonu opěradla. To by podle závodnické poučky mělo být co nejbližší pravému úhlu vůči sedáku.

Ne každému a ne v každém autě to vyhovuje, důležité je ale mít záda opřená o opěradlo. Jen tak řidič cítí pohyby auta, je v něm pevně usazen a při nouzovém brzdění dokáže plnou silou dupnout na brzdu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy