Očekávají, že vydělají tisíce dolarů. Čtyřkolky Tesla Cyberquad se chytli spekulanti

Martin Přibyl Martin Přibyl
6. 12. 2021 14:39
Americká automobilka Tesla potichu uvedla na trh novinku, která potěší každého malého fanouška Elona Muska. Dětskou čtyřkolku Cyberquad začala nabízet minulý čtvrtek a navzdory její vysoké ceně ji stihla vyprodat během několika dní.
Video: Tesla North

Cyberquad se na webu Tesly objevil bez velkého humbuku. Největší promo ji na svém Twitteru udělal šéfdesignér značky Franz von Holzhausen, který zveřejnil video, jak na elektrovozítku řádí s dětmi.

Tesla Cyberquad je dostupná jen na americkém e-shopu Tesly za 1900 dolarů.
Tesla Cyberquad je dostupná jen na americkém e-shopu Tesly za 1900 dolarů. | Foto: Tesla

Na oficiálním e-shopu se ale novinka navzdory "utajení" dlouho neohřála. Von Holzhausen video zveřejnil ve čtvrtek 2. prosince a čtyřkolka se následně minimálně dvakrát vyprodala (Tesla mezitím doplnila "sklad"). To navzdory tomu, že se Cyberquad nabízí jen v Americe a není nikterak levný. Tesla ho prodává za 1900 dolarů, tedy asi 43 tisíc korun. U konkurence se přitom podobná dětská vozítka dají pořídit za polovinu.

U Tesly dostanete rozloženou čtyřkolku vyrobenou firmou Radio Flyer s maximální rychlostí 16 kilometrů za hodinu a dojezdem přesahujícím patnáct mil, tedy asi 24 kilometrů. Čtyřkolka má také uvézt nejvýše 68kilového člověka a nabíjet se bude pět hodin. Kritici již na sociálních sítích poukázali na její jednoduchou konstrukci, vozítku chybí například odpružení přední nápravy, což může komplikovat jízdu v terénu.

Jenže díky značce a designu evokujícímu pick-up Cybertruck s ostře řezanými hranami a svítícím diodovým pásem na přídi se po Cyberquadu zaprášilo.

Dá se ale také tušit, že po omezené sérii čtyřkolek skočili i spekulanti. Na serveru eBay se již přeprodávají potvrzené objednávky a inzerující jsou ochotni si za ně říct i 17 000 dolarů, tedy více než 380 000 korun. To je takřka devětkrát tolik, než kolik byla původní cena na e-shopu Tesly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy