Velká voda v českých autobazarech: Pozor na zaplavená auta z Německa nebo Belgie

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 7. 2021 10:04
V souvislosti se záplavami v Německu, Nizozemsku a Belgii by se do střední a východní Evropy mohly dostat zaplavené ojetiny, kterých se majitelé budou chtít zbavit. Upozorňuje na to síť bazarů AAA Auto.
Auta zaplavená v Německu, ilustrační snímek.
Auta zaplavená v Německu, ilustrační snímek. | Foto: Reuters

"Podle našich zkušeností se u prodejců či v inzerci začínají zaplavené vozy objevovat již krátce po povodních. Vzhledem k bleskovému charakteru povodní zejména v Německu, které je nejoblíbenější zemí pro dovoz ojetin, lze čekat, že aut bylo zaplaveno velké množství. Vždyť 100 aut postihla rychlá povodeň dokonce přímo na dálnici v Severním Porýní-Vestfálsku. O to větší počet pokusů je prodat směrem na východ lze čekat," uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel Aures Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA Auto.

Právě z Německa se přitom do Čech dováží velké množství aut a ojetiny s původem v dalších zasažených zemích, jako je Belgie nebo Nizozemsko, také nejsou výjimkou. Může se přitom jednat i o luxusní auta, na internetu se již objevily fotografie zaplaveného dealerství značky Porsche v Heilbronnu. S ohledem na to, že povodně zasáhly i Děčínsko, by se na trhu mohly objevit i zaplavené vozy s českým původem.

S Vaněčkem nesouhlasí Jakub Šulta, zakladatel on-line tržiště Carvago. Podle něj je vyplavené auto poškozené tak zásadně, že to nelze přehlédnout. Pokoutní překupníci se však v minulosti vyplavené vozy v Česku pokoušeli nabízet, informoval tom třeba magazín Svět motorů. Nyní by jim velkou motivací mohl být nedostatek vozů v českých autobazarech a rostoucí ceny. 

Nánosy písku nebo bláta mohou u aut poškodit jejich mechanické součástky, vysoká voda se pak podepíše na veškeré elektroinstalaci: od konektorů až po tištěné spoje řídicích jednotek. S ohledem na to, že elektronika v moderních autech ovládá prakticky vše od motoru přes asistenční systémy, airbagy až po stahování okének, řada funkcí nemusí hned nebo v dohledné době vůbec fungovat. Vyplavená auta mohou být dokonce životu nebezpečná.

Důkladná oprava po zaplavení vozu je ale velice nákladná, v ideálním případě by se kromě důsledného vyčištění měla vyměnit celá elektroinstalace, což je záležitost za desítky, nebo dokonce stovky tisíc korun. Motivace zbavit se takového auta bude tedy velká a dá se tušit, že řada takových aut bude alespoň na oko vyčištěných.

Při prohlídce vozu je pak nutné se zaměřit na hůře přístupná místa pod čalouněním, palubní deskou nebo těsněním dveří, kde zůstávají zbytky bláta v podobě prachu, na řadě míst se také může skrytě rozvíjet koroze (například u pedálů, pod zadními sedadly, pod kobercem v zavazadlovém prostoru). Nápovědou může být i zápach nebo naopak intenzivní vůně, která ho má zakrýt.

Ne vždy se ale zatopené auto povede odhalit, a proto je důležité mít nákup v tomto směru pojištěn i právně. V kupní smlouvě by mělo být výslovně uvedeno, že prodávající prohlašuje, že auto nebylo zaplaveno. Pokud se ukáže, že ano, má mít kupující právo od smlouvy odstoupit a získat zpět svoje peníze.

Proto před koupí vždy důsledně zkontrolujte smlouvu a trvejte na svém nároku na odstoupení. To platí u malých i velkých prodejců, protože důsledně vyfiltrovat zaplavená auta nedokáže žádný autobazar. Největší riziko koupě zaplaveného auta je pochopitelně jen tak na ulici bez důkladné prohlídky v servisu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy