Vánoční svetr propaguje udržení odstupu kvůli koronaviru. A také bezpečnost cyklistů

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 12. 2020 16:07
Červené vánoční svetry s motivy sobů jsou zejména v anglicky hovořících zemích sváteční tradicí. Automobilka Ford teď přišla s prototypem modelu, který nejenže odpovídá vánoční náladě, ale navíc slouží dobré věci: aktivně propaguje společenský odstup, aby omezil šíření koronaviru.
Může to vypadat jako jakýkoli jiný slavnostní oděv, ale vánoční svetr „Safe Distance“ má speciální dárek pro cyklisty a jezdce na e-skútrech. | Video: Ford Evropa

Masivní ozdoby v podobě červeného (Rudolfova) nosu na břiše a bílého ocásku na zádech nejsou masivní pro nic za nic. Ukrývají se v nich totiž malé projektory, které na zem promítají obraz vánočního stromku.

Jeho velikost je volena chytře tak, aby okolo svátečně oblečeného cyklisty vymezoval prostor 1,5 metru. Ten je přitom obecně považovaný za ideální odstup pro předjíždění jízdních kol v pomalejším (městském) provozu. Mimo město, tedy v rychlostech nad 50 km/h, jsou to metry dva.

Svítící obrys navíc dává v temném období roku smysl, protože cyklisté jsou hůře vidět, takže každý svítící prvek, který je může ochránit, pomůže. Tisková zpráva cituje výsledky průzkumu mezi cyklisty, 80 procent z nich považuje právě nebezpečně blízké předjíždění ze strany motoristů za nejnebezpečnější věc na silnici a devět z deseti něco podobného prý zažívá alespoň jednou každý týden.

Ač byl vánoční svetr podle všeho původně zamýšlený pro Fordovu kampaň "Share the road", která má propagovat vzájemnou ohleduplnost jednotlivých účastníků dopravy, na letošní Vánoce dostal nový rozměr, jehož se automobilka rovněž chytla. Vyznačený odstup má totiž pomoci také chodcům: dodržet společenské rozestupy, aby se díky nim omezilo šíření koronaviru. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy