Vánoční svetr propaguje udržení odstupu kvůli koronaviru. A také bezpečnost cyklistů

Martin Přibyl Martin Přibyl
21. 12. 2020 16:07
Červené vánoční svetry s motivy sobů jsou zejména v anglicky hovořících zemích sváteční tradicí. Automobilka Ford teď přišla s prototypem modelu, který nejenže odpovídá vánoční náladě, ale navíc slouží dobré věci: aktivně propaguje společenský odstup, aby omezil šíření koronaviru.
Může to vypadat jako jakýkoli jiný slavnostní oděv, ale vánoční svetr „Safe Distance“ má speciální dárek pro cyklisty a jezdce na e-skútrech. | Video: Ford Evropa

Masivní ozdoby v podobě červeného (Rudolfova) nosu na břiše a bílého ocásku na zádech nejsou masivní pro nic za nic. Ukrývají se v nich totiž malé projektory, které na zem promítají obraz vánočního stromku.

Jeho velikost je volena chytře tak, aby okolo svátečně oblečeného cyklisty vymezoval prostor 1,5 metru. Ten je přitom obecně považovaný za ideální odstup pro předjíždění jízdních kol v pomalejším (městském) provozu. Mimo město, tedy v rychlostech nad 50 km/h, jsou to metry dva.

Svítící obrys navíc dává v temném období roku smysl, protože cyklisté jsou hůře vidět, takže každý svítící prvek, který je může ochránit, pomůže. Tisková zpráva cituje výsledky průzkumu mezi cyklisty, 80 procent z nich považuje právě nebezpečně blízké předjíždění ze strany motoristů za nejnebezpečnější věc na silnici a devět z deseti něco podobného prý zažívá alespoň jednou každý týden.

Ač byl vánoční svetr podle všeho původně zamýšlený pro Fordovu kampaň "Share the road", která má propagovat vzájemnou ohleduplnost jednotlivých účastníků dopravy, na letošní Vánoce dostal nový rozměr, jehož se automobilka rovněž chytla. Vyznačený odstup má totiž pomoci také chodcům: dodržet společenské rozestupy, aby se díky nim omezilo šíření koronaviru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy