V USA probíhá automanie. Vloni se zde auta prodávala tak jako nikdy dříve

ČTK ČTK
6. 1. 2016 8:14
Roční bilance celkového obchodu s novými auty ve Spojených státech amerických ukázala, že byl překonán dosavadní rekord z roku 2000. Tehdy se prodalo 17,41 milionu aut, vloni o šedesát tisíc více. Prognózy ukazují, že letošní čísla mají být ještě vyšší. Jedničkou na zdejším trhu je koncern General Motors.
V USA jsou stále nejoblíbenějším typem automobilu velké pickupy.
V USA jsou stále nejoblíbenějším typem automobilu velké pickupy. | Foto: Reuters

Detroit - Prodej automobilů ve Spojených státech se v loňském roce zvýšil o téměř šest procent na 17,47 milionu. Překonal tak dosavadní rekord 17,41 milionu vozů z roku 2000. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti Autodata.

Německá společnost Volkswagen, která se nyní potýká se skandálem kolem falšování testů emisí, však na americkém trhu vykázala pokles odbytu automobilů s vlajkovou značkou VW o téměř pět procent na 349 440 vozů.

Poptávku po automobilech v USA tlačí vzhůru pokračující hospodářský růst, levné pohonné hmoty a nízké náklady na půjčky. Většina prognostiků předpokládá, že v letošním roce se prodej aut v USA vyšplhá na další rekord. Prosincová prognóza výzkumné společnosti LMC Automotive letošní prodej odhaduje na 17,8 milionu vozů, podle firmy TrueCar prodej dosáhne dokonce 18 milionů vozů.

Nárůstu prodeje by nemělo zabránit ani zvyšování úrokových sazeb, které v prosinci zahájila americká centrální banka (Fed). "Domníváme se, že prodej 18 milionů vozů je dosažitelný, i když zakončíme rok 2016 s jednoprocentní úrokovou sazbou," uvedl hlavní ekonom firmy TrueCar Oliver Straus, jehož citovala agentura Reuters.

Fed v polovině prosince zvýšil základní úrokovou sazbu na 0,25 až 0,50 procenta z rekordního minima nula až 0,25 procenta. Na něm ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let.

Jedničkou na americkém trhu loni zůstala domácí automobilka General Motors, které prodej vzrostl o pět procent na téměř 3,1 milionu vozů. Druhé místo obsadil domácí konkurent Ford Motor, za kterým následoval japonský rival Toyota Motor.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy