V Praze ztratí řidiči v zácpách ročně 3 dny, v Istanbulu 5

ČTK ČTK
31. 3. 2015 14:03
Průměrné zdržení na trase, která by mohla trvat jen půl hodiny, je v Praze odpoledne 20 minut. Dopolední špička je tu však obvykle horší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: praha4.cz

Praha  - Během odpolední dopravní špičky stráví řidiči v autech v celosvětovém průměru v dopravních zácpách až dvojnásobek běžné dojezdové doby. Za loňský rok přišli v průměru na cestě z práce až o 100 hodin svého času, tedy přibližně 4 dny.

Vyplývá to ze studie, kterou provedla nizozemská společnost TomTom v téměř 150 světových metropolích. Praha se 77 hodinami, které pravidelně dojíždějící řidiči loni zbytečně strávili v odpolední zácpě, se umístila celosvětově na 68. místě.

V odpolední dopravní špičce dochází podle průzkumu na celém světě k největším zácpám z celého dne. Nejhorší situace je v Istanbulu, kde se běžně půlhodinová cesta prodlouží ve špičce i na více než hodinu. Za rok se tak doba, kterou obyvatelé města na Bosporu stráví v zácpách, může pohybovat až kolem 125 hodin. V žebříčku následují ruská města Moskva a Petrohrad.

První pětici světových metropolí, které jsou nejhůře postiženy odpolední špičkou, uzavírá hlavní město Mexika a středočínský Čchung-čching.

Praha je s průměrným dvacetiminutovým zdržením v zácpách na třicetiminutové trase na 68. místě na světě a 24. místě v Evropě. Podobná situace jako v českém hlavním městě je i v německých městech Mnichov a Frankfurt nad Mohanem, ve španělské Barceloně či francouzském Lyonu. Výrazně horší než v Praze je situace například v Bukurešti, Varšavě, Římě či Londýně, naopak méně v tomto ohledu trpí obyvatelé Amsterodamu, Budapešti či Madridu.

Na rozdíl od celosvětového průměru je v Praze podle průzkumu horší situace v ranní špičce než v té odpolední. Oproti roku 2013 se v české metropoli situace prý ale mírně zlepšila. K dobru získají řidiči dojíždějící za prací v Praze až hodinu ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy