V areálu německé továrny Tesly došlo k požáru. Aktivisté volají po zastavení výroby

Eva Srpová Eva Srpová
27. 9. 2022 15:45
V areálu závodu Tesly v německém Grünheide došlo k požáru. Jeho příčina zatím není známá. Ve venkovním recyklačním prostoru vzplály hory papíru, dřevěných odřezků a balíků lepenky. Hasičům trvalo uhasit požár pět hodin. Aktivisté nyní volají po tom, aby se výroba v Tesle zastavila. Není zatím jasné, jestli voda s hasební látkou neprosákla do země a nekontaminovala zásoby pitné vody pro okolí.
Záběry požáru v německé Gigafactory Tesla u Berlína | Video: stern / Youtube

Ve tři hodiny ráno z pondělí na úterý zavolali hasiči z areálu automobilky Tesla v Grünheide u Berlína na pomoc profesionální hasičský sbor. Na venkovní ploše, kde se skladuje odpad, především papír, kartony, balíky lepenky a dřevěné odřezky, hořelo. Hasičům, kterých bylo zhruba 50, trvalo pět hodin, než dostali požár materiálu o velikosti zhruba 800 m3 z velké části pod kontrolu.

Bulvární německý časopis Stern a deník Märkische Oderzeitung mají k dispozici exkluzivní záběry z dronu, na kterých je patrné, jak se následky požáru v úterý dopoledne likvidují, popel doutná a místy ještě plameny nejsou zcela uhašeny.

Oborový magazín Automotive News Europe informuje, že ekologičtí aktivisté nyní požadují zastavení výroby v továrně. Obávají se totiž, že velké množství vody s hasební látkou mohlo prosáknout do země a mohlo by způsobit znečištění. Nedaleko areálu Tesly se totiž nachází zásobárna pitné vody pro okolí.

Členové občanských iniciativ podle informací ANE navštívili areál závodu v neděli, den před vypuknutím požáru. Na základě návštěvy tvrdí, že i přes pokračující výrobu nebyla provedena zásadní ekologická opatření. Stanovili požadavek, aby se nejdříve provedlo detailní šetření, jestli Tesla zavedla dostatečné kroky, které zajistí ochranu podzemních vod.

"Tento incident s požárem se připojuje k řadě událostí, které představují hrozbu pro podzemní vody v oblasti," řekl místním novinám Berliner Zeitung Manu Hoyer, mluvčí místního ekologického sdružení Příroda a krajina Brandenburgu.

Příčina požáru zatím nebyla zjištěna a policie ji vyšetřuje, uvedla krajská mluvčí. Požár v továrně však není prvním velkým incidentem v německé Tesle. V polovině dubna došlo k úniku 15 tisíc litrů chemikálií, což si rovněž vyžádalo hasební zásah.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy