V čem se za volantem pleteme. Deset řidičských mýtů nejen o předjíždění i přecházení

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 5. 2022 6:02
Mezi řidiči a nejen mezi nimi je dlouhodobě zakotvena celá řada mylných představ o pravidlech silničního provozu. Vybrali jsme deset těch nejběžnějších.
Foto: iStock

1. Předjíždět v křižovatce se nesmí

To je velice zjednodušený výklad pravidla o předjíždění, v křižovatce totiž platí celá řada výjimek. Ta nejdůležitější zní, že předjíždět se v křižovatce smí, pokud jedete po hlavní silnici. Na to se vyplatí nezapomínat a i při odbočování z vedlejší doprava zkontrolovat provoz na levé straně.  Zároveň z toho důvodu při předjíždění v křižovatce doporučujeme obezřetnost, protože ne všichni si tuto možnost uvědomují.

Zákon zná při předjíždění v křižovatce i další výjimky, mimo jiné i pro světelně řízené křižovatky. Předjíždět se v ní zprava smí vozidla odbočující doleva, u nichž již není pochyb o zamýšlené změně směru, dále se smí bez omezení i v křižovatce předjíždět cyklisté, mopedy a motocykly bez postranního vozíku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy