V čem se za volantem pleteme. Deset řidičských mýtů nejen o předjíždění i přecházení

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 5. 2022 6:02
Mezi řidiči a nejen mezi nimi je dlouhodobě zakotvena celá řada mylných představ o pravidlech silničního provozu. Vybrali jsme deset těch nejběžnějších.
Foto: iStock

1. Předjíždět v křižovatce se nesmí

To je velice zjednodušený výklad pravidla o předjíždění, v křižovatce totiž platí celá řada výjimek. Ta nejdůležitější zní, že předjíždět se v křižovatce smí, pokud jedete po hlavní silnici. Na to se vyplatí nezapomínat a i při odbočování z vedlejší doprava zkontrolovat provoz na levé straně.  Zároveň z toho důvodu při předjíždění v křižovatce doporučujeme obezřetnost, protože ne všichni si tuto možnost uvědomují.

Zákon zná při předjíždění v křižovatce i další výjimky, mimo jiné i pro světelně řízené křižovatky. Předjíždět se v ní zprava smí vozidla odbočující doleva, u nichž již není pochyb o zamýšlené změně směru, dále se smí bez omezení i v křižovatce předjíždět cyklisté, mopedy a motocykly bez postranního vozíku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy