V autě je knoflík, na který se zapomíná. Proč je důležitý zrovna o prázdninách?

Martin Frei Martin Frei
4. 7. 2022 5:50
Moderní auta za nás dělají první i poslední. Nedovolí nám chybovat, ale také nás odnaučily myslet na souvislosti. Například na rozložení hmotnosti. Čím více lidí si sedne dozadu a čím těžšími zavazadly zaplníme kufr, tím výrazněji se auto zakloní. Se vztyčenou přídí pak zamíří nahoru i světlomety a oslňují ostatní. Než vyrazíte na dovolenou, ujistěte se, kde má váš vůz ovladač sklonu světel.
Foto: ADAC

Kam svítit a kam ne

Aby se auta mohla i za tmy bezpečně míjet, používají tlumená neboli klopená světla. Jsou nastavená asymetricky, aby do protisměru svítila méně než do pruhu před vámi. Zkušení řidiči vědí, že i když vás někdo silně oslní, existuje jedno místo, které vidíte vždycky, a tím je pravá krajnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy