Ideální auto českého chalupáře. Projděte si nejúspornější kombi do půl milionu korun

Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 6. 2020 6:02
S tím, jak rychle ubývají na trhu MPV, patří klasické kombíky stále častěji mezi ideální rodinná auta. Mají velký kufr, slušnou výbavu a do půl milionu korun jich lze sehnat poměrně hodně. V následující galerii jsme seřadili modely s cenovkou do půl milionu podle toho, kolik emisí vypouští (a kolik paliva spotřebují), a tedy jak jsou šetrné pro řidičovu peněženku.
Foto: Výrobci

Renault Clio Grandtour 0.9 TCe - 114 g CO2/km

Žebříček nejúspornějších kombi s cenou do půl milionu korun jsme sestavili na základě množství emisí skleníkových plynů. Ty jsou přímo úměrné spotřebě, ale v případě naftových a benzinových aut (žádný z modelů na CNG se tentokrát nevešel) je přepočet vždy trochu odlišný. Vycházeli jsme z oficiálních dat v cenících automobilek, a to jak v otázce emisí, tak také pořizovací ceny.

Žebříček otevírá vůbec nejlevnější auto tohoto přehledu. Renault Clio Grandtour sice patří ke čtvrté generaci vozu, Francouzi ho ale stále nabízejí souběžně s novou pátou generací, která naopak kombi již nedostane. Jediným dostupným motorem je tříválec 0.9 TCe s výkonem 56 nebo 66 kW a manuální pětistupňovou převodovkou. Oba motory vypouští shodně 114 g CO2 na jeden kilometr a mají tak spotřebu pět litrů benzinu na 100 km.

Pořizovací cena slabšího z nich v základní výbavě Advantage začíná na akčních 281 900 korunách, silnější motor je o 10 tisíc korun dražší. Ve výbavě vozu nechybí manuální klimatizace, rádio, kožený volant, elektrická přední okna či tempomat. Kufr vozu má objem 443 litrů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy