Ideální auto českého chalupáře. Projděte si nejúspornější kombi do půl milionu korun

Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 6. 2020 6:02
S tím, jak rychle ubývají na trhu MPV, patří klasické kombíky stále častěji mezi ideální rodinná auta. Mají velký kufr, slušnou výbavu a do půl milionu korun jich lze sehnat poměrně hodně. V následující galerii jsme seřadili modely s cenovkou do půl milionu podle toho, kolik emisí vypouští (a kolik paliva spotřebují), a tedy jak jsou šetrné pro řidičovu peněženku.
Foto: Výrobci

Renault Clio Grandtour 0.9 TCe - 114 g CO2/km

Žebříček nejúspornějších kombi s cenou do půl milionu korun jsme sestavili na základě množství emisí skleníkových plynů. Ty jsou přímo úměrné spotřebě, ale v případě naftových a benzinových aut (žádný z modelů na CNG se tentokrát nevešel) je přepočet vždy trochu odlišný. Vycházeli jsme z oficiálních dat v cenících automobilek, a to jak v otázce emisí, tak také pořizovací ceny.

Žebříček otevírá vůbec nejlevnější auto tohoto přehledu. Renault Clio Grandtour sice patří ke čtvrté generaci vozu, Francouzi ho ale stále nabízejí souběžně s novou pátou generací, která naopak kombi již nedostane. Jediným dostupným motorem je tříválec 0.9 TCe s výkonem 56 nebo 66 kW a manuální pětistupňovou převodovkou. Oba motory vypouští shodně 114 g CO2 na jeden kilometr a mají tak spotřebu pět litrů benzinu na 100 km.

Pořizovací cena slabšího z nich v základní výbavě Advantage začíná na akčních 281 900 korunách, silnější motor je o 10 tisíc korun dražší. Ve výbavě vozu nechybí manuální klimatizace, rádio, kožený volant, elektrická přední okna či tempomat. Kufr vozu má objem 443 litrů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy