Unikátní Ferrari budou v technickém muzeu jen týden

Radek Pecák Radek Pecák
16. 5. 2013 6:29
Poté zamíří na přehlídku automobilové elegance na zámek Loučeň
Ferrari 250 GT/E
Ferrari 250 GT/E | Foto: Aktuálně.cz

Ještě předtím, než zamíří do zámeckého areálu v Loučeni, kde se o víkendu 25. a 26. května uskuteční druhý ročník přehlídky Concours d´Elegance, si mohou tři historické vozy Ferrari prohlédnout návtěvníci Národního technického muzea. V dopravní hale budou k vidění do 23. května.

"Dva vozy zapůjčilo muzeum Ferrari v Modeně, na čemž se během své návštěvy Prahy dohodl s místním zastoupením značky sám prezident Ferrari Luca di Montezemolo," informuje Jiří Rozkošný ze Scuderia Praha.

Ferrari 125S
Ferrari 125S | Foto: Ferrari

Prvním je vůz Ferrari 125S z roku 1947, který napsal vůbec první kapitolu v bohaté historii vozů se vzpínajícím se hřebcem ve znaku. Dvanáctiválcový motor tehdy dával výkon 115 koní.

Šedý vůz Ferrari 250GT/E vyrobený v 60. letech pochází ze sbírky Umberta Camelliniho, několikanásobného vítěze prestižních světových automobilových výstav jako Concorso Villa D´Este.

Formule F1 bude nejmladším exponátem

Třetím z exponátů je monopost F12001. Díky němu v sezoně 2001 získalo Ferrari jak jezdecký, tak i konstruktérský titul ve formuli 1. Jezdcem tohoto vozu byl závodník Rubens Barichello i Michael Schumacher. Jeho cenu dnes odborníci odhadují na 1,1 milionů eur (tzn. více než 30 milionů korun bez DPH).

Také druhý ročník Concours d´Elegance se bude konat ve spolupráci Národního technického muzea, Chateau Loučeň u Mladé Boleslavi a Ferrari Classiche. Národní technické muzeum tam představí unikátní vůz Tatra 80 z roku 1935, který patřil prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi.

Monopost F1 2001
Monopost F1 2001 | Foto: Radek Pecák

Vůz Ferrari 125 S napsal vůbec první kapitolu v bohaté historii vozů se vzpínajícím se hřebcem ve znaku. Monopost F2001 byl součástí unikátní dominance Ferrari na přelomu tisíciletí, když do Maranella přinesl jak jezdecký, tak i konstruktérský titul ve formuli 1.

Na zámku Loučeň bude k vidění minimálně sedm vozů Ferrari, 3 Rolls-Royce, 4 Hispano Suiza, 3 vozy Bugatti a množství unikátních vozů Tatra, Lurin&Klement, Aero, Wikov a dalších. Celkem mají organizátoři přihlášeno přes 70 aut ve věku od 106 do 12 let. Tím nejmladším exponátem bude právě formule Rubense Barichella. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy