Ukradený Ford policisté rozstříleli jako cedník. Smrt v něm našli Bonnie a Clyde

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
22. 5. 2019 15:09
Před 85 lety v Louisianě ukradeným Fordem V8 730 DeLuxe proletělo 130 nábojů. Vypálili je ze zálohy policisté, kteří tak ukončili život proslulých gangsterů jménem Bonnie a Clyde. Ford připomínající cedník je nyní atrakcí v kasinu.
Fotografie po policejní palbě. Ve Fordu našli smrt slavní gangsteři Bonnie a Clyde.
Fotografie po policejní palbě. Ve Fordu našli smrt slavní gangsteři Bonnie a Clyde. | Foto: Autor neznámý (CC-PD)

Americký gangster Clyde Barrow spolu se svou neméně proslulou parťačkou Bonnie Parkerovou vytvořili lupičskou dvojici, jež se stala ve 30. letech minulého století postrachem bank a obchodů na jihu Spojených států. Za oběť jim ale přitom padlo více než 15 lidí.

Spravedlnost je dostihla před 85 lety, 23. května 1934, kdy je muži zákona rozstříleli u města Arcadia v Louisianě i s automobilem, v němž právě seděli.

Dvojice vyloupila během necelých dvou let desítky podniků. Jakmile provedli "fušku", zmizeli v ukradeném autě za hranicemi sousedního státu, kde na ně policie byla krátká. Ačkoliv legenda líčí Bonnie a Clydea jako experty na banky, dvojice si brala na mušku hlavně menší pobočky a běžně přepadávala i obchody či benzínové stanice.

Clyde Barrow pocházel z Texasu a byl pátým ze sedmi synů chudé farmářské rodiny. Když poznal Bonnii Parkerovou bylo mu jednadvacet let a měl za sebou už polepšovnu a tresty za krádeže a loupežná přepadení. Bonnie naopak pocházela ze "slušné" maloměstské rodiny. V 16 letech se provdala, její manžel však krátce po svatbě skončil ve vězení. Maloměstský život ji nudil, a tak si našla práci jako servírka v texaském Dallasu, kde v roce 1930 potkala Barrowa.

Replika Fordu V8, který Bonnie a Clyde ukradli. Nechybí ani díry po kulkách, které na dvojici policisté vypálili.
Replika Fordu V8, který Bonnie a Clyde ukradli. Nechybí ani díry po kulkách, které na dvojici policisté vypálili. | Foto: Hollywood cars Museum

Jejich setkání sice narušil Clydeův nástup do vězení za loupež, v Bonniiných očích mu to ale nijak neuškodilo, spíše naopak. Takže když byl po dvou letech propuštěn, začala jejich krátká, ale divoká jízda plná střelného prachu a krve. Po jejich boku se do akcí zapojily ještě další osoby.

V lednu 1934 pomohl Clyde k útěku skupince vězňů, což se záhy ukázalo jako fatální chyba. Napojení gangu na rodinu jednoho z trestanců pomohlo totiž policii odhadnout, kam povedou další kroky nepolapitelné dvojice.

Klec spadla 23. května 1934, kdy si policejní jednotka čítající šest mužů na pár počkala na opuštěné silnici v Louisianě. Muži zákona neměli nejmenší chuť nechat si Clydeův kradený Ford ujet či v případné přestřelce přijít o život jako někteří jejich kolegové. Jeden z nich v převleku předstíral, že má porouchané auto, a Clyde se svým vozem zpomalil u krajnice. V tu chvíli policisté zahájili palbu ze zálohy a stříleli tak dlouho, dokud z vozu i jeho osazenstva neudělali doslova cedník.

Ford V8 730 DeLuxe Bonnie a Clyde ukradli měsíc před touto událostí. Dříve auto vlastnili Ruth a Jesse Warrenovi z Topeka. Našel se dokonce dopis, který Clyde napsal Henrymu Fordovi, ve kterém auto velmi chválí a především ho oceňuje za schopnost dostat jeho novopečeného majitele z každé šlamastyky. "I když můj předmět podnikání není legální, neodrazuje mě od toho, abych vám napsal, jak skvělý Ford V8 jste vyrobil," píše v něm, podepsán jako Clyde Champion Barrow.

Fotografie od amerického vyšetřovatele, který ohledával místo činu, kde Bonnie s Clydem našli smrt.
Fotografie od amerického vyšetřovatele, který ohledával místo činu, kde Bonnie s Clydem našli smrt. | Foto: Autor neznámý (CC-PD)

Vůz se po přestřelce stal okamžitě kultem, několikrát změnil svého majitele a nyní se nachází v kasinu Whiskey Pete’s ve městě Primm ve státě Nevada, jižně od Las Vegas blízko kalifornsko-nevadské hranice. Vznikla dokonce replika, která stojí v automobilovém muzeu ve Vegas.

Příběh Bonnie a Clydea se stal americkým mýtem. Napsalo se o něm několik knih a proslavil jej zejména oscarový film, který v roce 1967 natočil režisér Arthur Penn. Hlavní role si v něm zahráli Warren Beatty (snímek rovněž produkoval) a Faye Dunawayová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy