Úhlavní konkurenti se spojují. Německé automobilky plánují velkou alianci

ČTK ČTK
24. 1. 2019 11:45
Německé automobilky chtějí vytvořit rozsáhlou alianci a společně vyvíjet systémy autonomního řízení vozů. Informoval o tom list Manager Magazin. Rozhovory spolu vedou mimo jiné firmy Volkswagen, BMW a Daimler, které přizvaly i dodavatele součástek Bosch a Continental.
Všechny tři velké německé automobilové koncerny plánují velkou alianci. Součástí budou i dodavatelé.
Všechny tři velké německé automobilové koncerny plánují velkou alianci. Součástí budou i dodavatelé. | Foto: BMW

Duší celého podniku jsou podle webu měsíčníku šéf Volkswagenu Herbert Diess spolu s členem představenstva BMW Klausem Fröhlichem. Rozhodnutí o případném vzniku aliance by mělo padnout do března.

Svazek by podle zúčastněných koncernů zůstal otevřený ostatním výrobcům a technickým koncernům. Dosud se vědělo jen to, že rozhovory spolu vedou BMW a Daimler. Pracovní skupiny jinak konkurenčních firem jednají mimo jiné o spolupráci na vývoji a sdílení patentů a při výrobě baterií do elektrických vozů. Musí se rozhodnout, čí technika by sloužila jako základ a kdo by ve svazku převzal jakou roli.

Důvodů ke spolupráci mají podniky dost - roboticky řízená auta by totiž mohla výrazně ohrozit jejich obchodní model. Navíc již tyto firmy bojují se stagnací tržeb, poklesem zisku a dlouhodobě také s nízkými kurzy svých akcií.

Automobilky spolu dosud spolupracovaly jednotlivě. BMW investuje s americkou technologickou společností Intel a s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler miliardy do vývoje autonomně řízeného vozu, jenž by měl do roku 2021 zvládat bez řidiče jízdu na delších úsecích dálnic. Daimler spolupracuje na podobném projektu s Boschem. Volkswagen pak chce s Fordem společně vyvíjet elektrododávky a pick-upy a později i samořízené vozy a osobní elektroauta.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy