Uber zaměstnává neslyšící řidiče. Patří k nejbezpečnějším účastníkům silničního provozu

Jiří Kaloč
28. 10. 2016 8:39
Placená spolujízda Uber aktuálně spolupracuje v Praze již s 28 sluchově postiženými partnerskými řidiči, což je největší počet ve střední a východní Evropě. A za volant láká stejně postižené zájemce, kteří mohou díky upravené aplikaci získat leckdy zajímavý příjem. Drobná softwarová změna jejich aplikace totiž umožní neslyšícím řidičům rychle a efektivně komunikovat s cestujícími pomocí vizuálních upozornění a textových zpráv.
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace | Foto: Reuters

Podle Českého statistického úřadu z roku 2013 žije v ČR zhruba 86,5 tisíc sluchově postižených osob. Odhaduje se, že zhruba jedna třetina z nich má potíže s uplatněním na trhu práce. Málokdo si přitom uvědomuje, že neslyšící patří k nejbezpečnějším řidičům na silnicích, neboť se na 100 % koncentrují na řízení. I proto neslyšícím a nedoslýchavým řidičům nabízí Uber pracovní příležitosti.

To, že řidiči se sluchovým postižením jsou velkým přínosem i pro tento startup zprostředkovávající placenou spolujízdu, dokládají data společnosti: nedoslýchaví řidiči dostávají ta nejvyšší hodnocení. V pětihvězdičkovém hodnocení mají průměr 4,82 hvězdičky (nejlepší hodnocení 4,9) oproti běžnému průměru hodnocení partnerských řidičů 4,78. Nové funkce v aplikaci mají usnadnit partnerským řidičům komunikaci tak, aby uskutečnili ještě více bezpečných a spolehlivých jízd, aniž by měli pocit, že kvůli sluchovému postižení někoho obtěžují nebo se kvůli tomu musí stydět.

Sluchové postižení s sebou přináší mnoho specifik v samotné komunikaci, proto mezi nové funkce upravené aplikace Uber patří například vizuální upozornění na nové zakázky (blikající světlo místo zvuku), možnost výměny telefonického kontaktu s neslyšícím řidičem za textovou zprávu, upozornění vybízející uživatele k detailnímu určení cíle jízdy už při jejím objednávání nebo automatická upozornění uživatele o jízdě s neslyšícím řidičem ještě před jejím zahájením. Možnosti, jak se stát řidičem pro Uber, jsou dvě: mohou se stát sami partnerskými řidiči nebo je tu možnost spolupráce přes smluvní partnery, kteří tyto lidi přímo zaměstnají.

Hana Wiesnerová z Prahy (40 let) působí jako partnerská řidička společnosti Uber již šest měsíců. Podle jejích slov ji tato činnost radikálně změnila život. Najít práci se sluchovým postižením není podle ní vůbec jednoduché. Dříve pracovala jako uklízečka, což je práce, která ji zrovna nenaplňovala. Současná práce jí však připadá velmi různorodá, setkává se při ní ze zajímavými lidmi a je časově flexibilní. I reakce zákazníků je pro Hanu Wiesnerovou motivací: “Často se stane, že mi napíšou děkovný vzkaz nebo že by se mnou rádi jeli příště zas,” říká.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy