Uber zaměstnává neslyšící řidiče. Patří k nejbezpečnějším účastníkům silničního provozu

Jiří Kaloč
28. 10. 2016 8:39
Placená spolujízda Uber aktuálně spolupracuje v Praze již s 28 sluchově postiženými partnerskými řidiči, což je největší počet ve střední a východní Evropě. A za volant láká stejně postižené zájemce, kteří mohou díky upravené aplikaci získat leckdy zajímavý příjem. Drobná softwarová změna jejich aplikace totiž umožní neslyšícím řidičům rychle a efektivně komunikovat s cestujícími pomocí vizuálních upozornění a textových zpráv.
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace | Foto: Reuters

Podle Českého statistického úřadu z roku 2013 žije v ČR zhruba 86,5 tisíc sluchově postižených osob. Odhaduje se, že zhruba jedna třetina z nich má potíže s uplatněním na trhu práce. Málokdo si přitom uvědomuje, že neslyšící patří k nejbezpečnějším řidičům na silnicích, neboť se na 100 % koncentrují na řízení. I proto neslyšícím a nedoslýchavým řidičům nabízí Uber pracovní příležitosti.

To, že řidiči se sluchovým postižením jsou velkým přínosem i pro tento startup zprostředkovávající placenou spolujízdu, dokládají data společnosti: nedoslýchaví řidiči dostávají ta nejvyšší hodnocení. V pětihvězdičkovém hodnocení mají průměr 4,82 hvězdičky (nejlepší hodnocení 4,9) oproti běžnému průměru hodnocení partnerských řidičů 4,78. Nové funkce v aplikaci mají usnadnit partnerským řidičům komunikaci tak, aby uskutečnili ještě více bezpečných a spolehlivých jízd, aniž by měli pocit, že kvůli sluchovému postižení někoho obtěžují nebo se kvůli tomu musí stydět.

Sluchové postižení s sebou přináší mnoho specifik v samotné komunikaci, proto mezi nové funkce upravené aplikace Uber patří například vizuální upozornění na nové zakázky (blikající světlo místo zvuku), možnost výměny telefonického kontaktu s neslyšícím řidičem za textovou zprávu, upozornění vybízející uživatele k detailnímu určení cíle jízdy už při jejím objednávání nebo automatická upozornění uživatele o jízdě s neslyšícím řidičem ještě před jejím zahájením. Možnosti, jak se stát řidičem pro Uber, jsou dvě: mohou se stát sami partnerskými řidiči nebo je tu možnost spolupráce přes smluvní partnery, kteří tyto lidi přímo zaměstnají.

Hana Wiesnerová z Prahy (40 let) působí jako partnerská řidička společnosti Uber již šest měsíců. Podle jejích slov ji tato činnost radikálně změnila život. Najít práci se sluchovým postižením není podle ní vůbec jednoduché. Dříve pracovala jako uklízečka, což je práce, která ji zrovna nenaplňovala. Současná práce jí však připadá velmi různorodá, setkává se při ní ze zajímavými lidmi a je časově flexibilní. I reakce zákazníků je pro Hanu Wiesnerovou motivací: “Často se stane, že mi napíšou děkovný vzkaz nebo že by se mnou rádi jeli příště zas,” říká.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy