Trvalo to jen něco přes dva týdny a VW opět omezuje výrobu. Poptávka je malá

Martin Přibyl Eva Srpová Martin Přibyl, Eva Srpová
13. 5. 2020 16:05
Značka Volkswagen obnovila ve své ústřední fabrice ve Wolfsburgu v souvislosti s koronavirem výrobu teprve nedávno, 27. dubna. Již tento týden ji ale opět částečně zastaví. Příčinou je nízká poptávka po autech.
Výroba VW Tiguan ve Wolfsburgu, ilustrační foto.
Výroba VW Tiguan ve Wolfsburgu, ilustrační foto. | Foto: Volkswagen

Omezení se bude týkat především modelů VW Tiguan, VW Touran a Seat Tarraco, které se ve Wolfsburgu vyrábí. Linky na ně budou stát v pátek 15. a pak ve středu 20., pondělí 25. a pátek 29. května. Naplno nepoběží ale ani produkce stěžejního modelu Golf, u něj se ale nezastaví zcela, do práce by neměly přijít jen vybrané směny. VW navíc rozšíří možnost tzv. kurzarbeitu, tedy zkrácené pracovní doby, při níž na platy přispívá stát, i na období od 18. do 31. května.

Do práce se u VW nevrátila asi třetina z 80 000 zaměstnanců, pro něž firma u úřadů o možnost kurzarbeitu požádala. Podle manažera Arneho Meiswinkela nejsou problémem přijatá hygienická opatření, ta fungují dobře, ale poptávka zákazníků, na niž musí VW pružně reagovat. Někteří zaměstnanci tak mohou být chvilku doma a využívat kurzarbeit a pak zase zamířit do výroby.

Kupující zůstávají v době pandemie koronaviru opatrní a nákupy automobilů logicky odkládají. Dealeři navíc musí vyprodat zásoby skladových vozů, a tak se objednávky přímo do továren zrovna nehrnou. Opětovný náběh výroby mohou komplikovat také problémy jednotlivých dodavatelů.

Podle informací agentury DPA pracují továrny značky VW s vytížením od 35 do 50 procent. Přesné číslo závisí na modelu a konkrétním místě. Ve Wolfsburgu chtěl Volkswagen dosáhnout koncem minulého týdne na 40 procent obvyklé kapacity.

Škoda je na tom podle vedoucího komunikace značky Tomáše Kotery lépe. "Společnost nyní disponuje 75procentní kapacitou. Od června budeme připraveni na 100 procent, ale bude záležet na poptávce zákazníků," řekl Aktuálně.cz.

V současné době sjíždí z linek v Mladé Boleslavi a Kvasinách dohromady 2850 vozů denně. Pozvolně nabíhá i výroba dvouspojkových převodovek ve Vrchlabí, ta musí pochopitelně reagovat i na objednávky jednotlivých koncernových značek. Sedmistupňové skříně DQ200 se vedle škodovek používají i ve vozech VW, Seat nebo Audi.

Firma má podle Tomáše Kotery dostatek zakázek z období před pandemií a poptávka se postupně obnovuje v souvislosti s tím, jak se na jednotlivých trzích uvolňují přijatá protipandemická opatření. "Zatím se situace vyvíjí v nově uvolněných trzích poměrně slibně, ale nechceme nic předjímat," dodal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 8 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
Další zprávy