reklama
 
 

Třináctiletý David jezdí s osmikolovou Tatrou v terénu a driftuje s ní na závodech. Řídí od čtyř let

6. 2. 2018 6:47
13letý kluk řídil Tatru v extrémním terénu. Zvládl to skvěle | Video: SEJFER |  03:19
David Václavík má ježdění a závodění s auty v krvi. Už od útlého věku ho k němu vede jak otec, tak dědeček, bývalý závodník. V posledních letech ho nejčastěji diváci uvidí za volantem osmikolové Tatry, se kterou zdolává překážky na polygonu, anebo s ní driftuje.

David Václavík je dítě školou povinné, letos bude slavit čtrnácté narozeniny. Ale za volantem se chová jako zkušený závodník. Poprvé usedl za řídítka podomácku vyrobeného motokrosového speciálu ve čtyřech letech a z něj okamžitě přesedl na čtyřkolku Suzuki 400.

Asi by se k nim nedostal tak snadno a brzy, kdyby nepocházel ze závodnické rodiny. Odmala ho k autům vede otec René i dědeček, také automobilový závodník, Libor Václavík. Ten se v nedávné době proslavil kaskadérským kouskem, kdy s Tatrou přejel nejvyšší překážku na světě.

Libor Václavík je také jedním ze zakladatelů centra bezpečné jízdy Libros Ostrava. A právě díky tomu se jeho vnuk David motal okolo strojů odmala. V šesti letech už kroužil na zasněžené ploše testovací tratě s Renaultem Laguna.

"Děda dal Davidovi k osmým narozeninám dárek - Fiat 126p , tedy dobře
známý polský "maluch". Chtěl, aby se naučil řídit co nejdřív, zejména proto, že bylo vidět, že má talent," vzpomíná Dalimil Frič z Librosu.

Projekt ilegální autoškoly vždy probíhal na uzavřeném prostoru, připomíná Frič. Pak David přesedl do off-roadu značky Nissan a začal se učit v terénu pod dohledem dědečka. V osmi letech poprvé usedl za volant nákladní Tatry a v deseti už řídil trucktrialový speciál Tatra 813 8×8 kolos, se kterým závodil Libor Václavík, Davidův dědeček.

"Měl velký cit pro spojku a řazení rychlostí velkou a těžkou pákou s meziplynem včetně řazení "půlek", tolik složité i pro zdatného řidiče, zvládal skvěle," vzpomíná Dalimil Frič.

V roce 2015 přišel další "výukový vůz" s technologií Easydrift. S ním se učí smyky a driftování kolem kuželů. První velké veřejné představení Junior Drifting předvedl před 100 000 diváky na dnech NATO v roce 2016 na mošnovském letišti, vloni měl samostatné driftovací vystoupení na mezinárodním Czech Stunt Days na domácím "hřišti", tedy v Centru bezpečné jízdy Libros Ostrava.

autor: Eva Srpová | 6. 2. 2018 6:47

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama