Třetí z bratislavských trojčat: Seat Mii

Radek Pecák Radek Pecák
3. 10. 2011 9:55
Rodina je kompletní. Seat se podobá Škodě, VW má luxusnější vzhled
Foto: Radek Pecák

Jako třetí z bratislavských trojčat koncernu Volkswagen se narodil Seat Mii. Jak se již vědělo, technika v útrobách bude stejná jako v případě ve Frankfurtu představeného Volkswagenu Up a minulý týden odhalené Škoda Citigo.

Boční linie nejmenšího Seatu je stejná jako v případě Škodovky, velmi podobná je i příď s výjimkou masky a otvorů v předním nárazníky. Také grafika světlometů je odlišná.

Škoda Citigo a Seat Mii jsou si dost podobné
Škoda Citigo a Seat Mii jsou si dost podobné | Foto: Aktuálně.cz

K zaparkování budou stačit podobné rozměry stání jako u malé Škody či Upu. Rovněž do kufru se vejde přesně stejně, tedy 251 litrů zavazadel. 

Pod kapotou žádné překvapení

Technicky jde o identický automobil jako VW a Škoda, také tento vůz bude tedy pohánět jeden z litrových tříválců (44 resp. 55 kW).

Prodej ve Španělsku začne již letos v prosinci, zákazníci v dalších zemích si na premiéru budou muset několik dalších měsíců počkat.

Ceny zatím zveřejněny nebyly, ale lze přepokládat, že stejně jako Škoda Citigo bude i Seat Mii levnější než hlava rodiny od Volkswagenu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy