Prozkoumali jsme vodíkovou Mirai. Deset aut je v Česku prodaných, čeká se na plničky

Prozkoumali jsme vodíkovou Mirai. Deset aut je v Česku prodaných, čeká se na plničky
Druhá generace Toyoty Mirai dorazila do Česka. Zatím je tu jediný kus, údajně už je ale objednáno zhruba deset aut.
Mirai je velké auto, na délku měří téměř pět metrů. Kufr ale není z největších, protože ve voze jsou tři zásobníky na vodík.
Cena vozu začíná na 1,7 milionu.
Výbava je ale velmi bohatá a dá se říci, že je to aktuálně nejluxusnější model v nabídce Toyoty. Využívá hojně techniku z Lexusu.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
13. 5. 2021 12:27
V Česku se v dubnu začala prodávat druhá generace vodíkové Toyoty Mirai. Má jediného konkurenta, Hyundai Nexo. Toyota začíná na ceně minimálně 1,7 milionu, z čehož jen vodíková technologie a řídicí jednotka stojí 1,1 milionu korun. Poprvé jsme auto prozkoumali naživo.

Sledujeme tak trochu závod o to, kdo je první. Na českých silnicích už jsme vyzkoušeli vodíkové Hyundai Nexo, ale Toyota se chlubí tím, že tu první spustila oficiální prodej. 

Druhá generace modelu Mirai má totiž českou cenovku a už si ji můžete od dubna letošního roku objednat. Stojí minimálně 1,7 milionu korun a na podzim by se měly prodané vozy dostat z Japonska do rukou českých nadšenců. 

České zastoupení Toyoty věří, že v té době se v Česku konečně otevře první veřejná plnicí stanice, a to na pražském Barrandově. Má ji postavit firma Unipetrol, zatím ale výkopové práce ani nezapočaly. Když tedy nyní chcete do auta načerpat vodík, musíte zajet k neveřejné plničce v Neratovicích. Anebo do Německa…

Neratovická stanice určená pro vodíkové autobusy neumí vyvinout dostatečný tlak 700 barů, který potřebují osobní auta, a proto tlakové lahve jak u Mirai, tak konkurenčního Nexa naplní jen z poloviny. 

Přesto Toyota hlásí, že zájem ze strany českých firem a různých společností je velký. "Letos máme slíbenou zhruba 25kusovou kvótu pro český trh a už nyní je asi deset aut prodaných," říká tisková mluvčí českého zastoupení Toyoty Jitka Jechová. Velkou objednávku realizovala společnost Unipetrol. Údajně objednaných 90 % aut bude mít stejně šedý lak jako na vystaveném autě, odvážné barvy zřejmě české zákazníky tolik nelákají.

Toto je mimochodem zatím jediná Mirai v Česku a bude sloužit jako předváděcí vůz pro klienty a novináře. Naživo vynikne, jak moc je velká. Na délku měří bezmála pět metrů, tedy jako manažerské limuzíny. Je také poměrně nízká. Futuristická příď zaujme na první pohled a japonský přístup k designu nezapře.

Dveře se zavírají s lehkostí a kovovým bouchnutím, které je ostatně pro Toyoty také typické. Od kufru nelze čekat mnoho, protože karoserie auta sedí na třech vodíkových lahvích, a tak se pod víko vejde "jen" něco přes 270 litrů.

Zatímco první generace Mirai byla homologovaná jen pro čtyři osoby, do nové se teoreticky může usadit pět lidí. Středový tunel je ale ohromný, a tak by se sem pohodlně vešlo jen dítě - nohy totiž není kam dát. Kratší cesta snad vydržet půjde.

Jinak interiér působí vcelku konvenčně. Palubní desce dominuje velký displej a způsob zobrazování i grafika bude pro majitele moderních Toyot rovněž dobře známá. Projet se bude možné až v červnu, a tak si alespoň shrňme, co o nové Mirai víme.

Využívá podvozek, který má také současný Lexus LS. Vodíkový pohon se skládá ze tří částí, zásobníků na vodík, sady palivových článků a dále pohonné jednotky - elektromotoru, baterií a řídicí jednotky. 

"Využíváme poznatky z našich hybridních vozů Toyoty/Lexusu, proto technologii tolik věříme. Řídicí jednotka je běžná, baterie pochází z LS 500h a elektromotor z UX300e. Poskytujeme standardní záruku 3 roky a 5 let na hybridní vodíkovou technologii," říká Václav Zikmund, produktový manažer Toyoty specializující se na model Mirai.

Vodíková Mirai vyjde na 1,7 milionu.
Vodíková Mirai vyjde na 1,7 milionu. | Foto: Toyota

Záruka na vodíkové zásobníky má být 15 let. Servisní interval je stanovený na 1 rok/15 000 km a podle Václava Zikmunda mají servisní prohlídky stát stejně jako u benzinových Toyot.  

Technika Toyoty Mirai
V nové Mirai jsou tři vodíkové lahve, zatímco v první generaci byly jen dvě. Největší je uložená podélně nad přední nápravou, druhá má místo pod zadními sedadly a třetí zasahuje do kufru. Tyto zásobníky využívají hi-tech technologie a jsou velmi drahé, stojí minimálně půl milionu korun. Plášť zásobníků tvoří tři vrstvy, protože musí udržet malé a těkavé molekuly po dlouhou dobu, vydržet náraz při nehodě i odolat vysoké teplotě při požáru.

"Vodíková technologie a pohonné ústrojí stojí minimálně 1,1 milionu, takže vše ostatní je tu téměř zadarmo," tvrdí Václav Zikmund z Toyoty.

Foto: Toyota

Řídicí jednotka slučuje výkony z baterie a palivového článku, nad zadní nápravou je namontovaná malá trakční baterie, to proto, že vodíkové články nestíhají reagovat tak rychle, jak přidáváte plyn. Elektrický motor pohání zadní kola. Mirai váží 1,9 tuny a s plnými zásobníky má ujet 650 km. Načerpání vodíku trvá jen 5 minut, což je oproti dobíjení klasického elektromobilu ohromná výhoda. 

"V první generaci seděl řidič přímo na jednom ze zásobníků, a když kompresory při akceleraci nasávaly vzduch, bylo to uvnitř hodně slyšet. Pasažéři vzadu měli také problém zastrčit chodidla pod přední sedadla. S novou koncepcí je ale uvnitř místa víc," dodává Václav Zikmund. Mimochodem, v Česku není jediná první generace Mirai. 

Toyota se také chlubí tím, že vodíkový automobil "jde až za hranici nulových emisí", tedy že má nejen nulové emise z výfuku (odpadem je pouze voda, Mirai vyprodukuje 1 litr na 100 ujetých kilometrů), ale také vzduch čistí. Důvodem je nutnost využít pro chemickou reakci vodíku s kyslíkem co nejčistší vzduch. 

Do nasávání vzduchu je umístěn filtr s netkanou textilií. Pomocí elektrochemické reakce se zachytává oxid siřičitý, oxid dusný a pevné částice. Při ujetí 10 tisíc kilometrů Mirai vyčistí vzduch pro jednoho člověka na rok. Mimochodem, tento filtr stojí zhruba 7 až 9 tisíc korun.

Palubní počítač ve voze ale ukazoval spotřebu 1,5 kg vodíku na 100 km. Je samozřejmě možné, že s autem někdo jezdil více než svižně. Test tedy ukáže, jestli Mirai splní slibovanou spotřebu 0,8 až 0,9 kg vodíku. Kilogram stojí zhruba 10 eur, kapacita zásobníku je 5,6 kg. Plné nádrže tedy vyjdou asi necelých 1500 Kč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy