Toyota chce v Česku zdvojnásobit prodej hybridních aut

Radek Pecák Radek Pecák
9. 1. 2015 7:59
Největší světová automobilka je v současnosti nespokojena s počtem aut, která prodá zákazníkům v ČR.
Foto: Toyota

Praha - Již v současném roce prodat dvakrát tolik vozů s hybridním pohonem než v roce 2014 hodlá tuzemské zastoupení japonské automobilky Toyota. "Nyní tvoří hybridní modely jen přibližně šest procent z celkových 4318 aut prodaných za loňský rok v ČR, letos by to mělo být alespoň dvanáct procent," uvedl ředitel zastoupení Toyoty v České republice Martin Peleška.

Kromě toho chce navýšit prodeje v absolutních číslech, protože podle něho zdaleka neodpovídají skutečnému významu tohoto největšího světového výrobce aut.

"Jsme přesvědčeni, že je takové zvýšení prodejů hybridních aut reálné, i když u nás v současnosti neplatí žádné pobídky pro koupi ekologických automobilů. Například v Itálii je nyní každá druhá prodaná Toyota hybridem. Ani tam přitom nejsou zákazníci nějak speciálně motivováni. Celý úspěch spočívá pouze ve změně přístupu dealerů, kteří tyto vozy začali více a lépe nabízet," uvádí Peleška.

Hybridním vozům se přitom vloni na tuzemském trhu s novými auty, který celkově rostl dvouciferným tempem, příliš nedařilo. Jejich prodeje se dokonce snížily z předloňských 438 kusů na 386 aut. Prodej klasických elektromobilů přitom narostl více než pětinásobně (z 37 v roce 2013 na 197 v loňském roce.

Toyota za deset let, kdy v republice nabízí automobily s hybridním pohonem, prodala více než dvě tisícovky těchto vozů. Nejúspěšnější se čtvrtinovým podílem je model Prius, za ním následuje Auris Hybrid a Yaris Hybrid.

Toyota se chce v blízké i střednědobé budoucnosti orientovat hlavně na výrobu aut s klasickým hybridním pohonem, tedy bez možnosti dobíjení baterií ze zásuvky. V další fázi sází na rozšíření vodíkového pohonu. Tento plyn se tankuje do nádrže a elektřina vyrobená v palivových článcích pak pohání elektromotor. První vodíkové auto (Mirai) již Toyota začíná sériově vyrábět a od léta bude v prodeji i v Evropě.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy