Toyota chce v Česku zdvojnásobit prodej hybridních aut

Radek Pecák Radek Pecák
9. 1. 2015 7:59
Největší světová automobilka je v současnosti nespokojena s počtem aut, která prodá zákazníkům v ČR.
Foto: Toyota

Praha - Již v současném roce prodat dvakrát tolik vozů s hybridním pohonem než v roce 2014 hodlá tuzemské zastoupení japonské automobilky Toyota. "Nyní tvoří hybridní modely jen přibližně šest procent z celkových 4318 aut prodaných za loňský rok v ČR, letos by to mělo být alespoň dvanáct procent," uvedl ředitel zastoupení Toyoty v České republice Martin Peleška.

Kromě toho chce navýšit prodeje v absolutních číslech, protože podle něho zdaleka neodpovídají skutečnému významu tohoto největšího světového výrobce aut.

"Jsme přesvědčeni, že je takové zvýšení prodejů hybridních aut reálné, i když u nás v současnosti neplatí žádné pobídky pro koupi ekologických automobilů. Například v Itálii je nyní každá druhá prodaná Toyota hybridem. Ani tam přitom nejsou zákazníci nějak speciálně motivováni. Celý úspěch spočívá pouze ve změně přístupu dealerů, kteří tyto vozy začali více a lépe nabízet," uvádí Peleška.

Hybridním vozům se přitom vloni na tuzemském trhu s novými auty, který celkově rostl dvouciferným tempem, příliš nedařilo. Jejich prodeje se dokonce snížily z předloňských 438 kusů na 386 aut. Prodej klasických elektromobilů přitom narostl více než pětinásobně (z 37 v roce 2013 na 197 v loňském roce.

Toyota za deset let, kdy v republice nabízí automobily s hybridním pohonem, prodala více než dvě tisícovky těchto vozů. Nejúspěšnější se čtvrtinovým podílem je model Prius, za ním následuje Auris Hybrid a Yaris Hybrid.

Toyota se chce v blízké i střednědobé budoucnosti orientovat hlavně na výrobu aut s klasickým hybridním pohonem, tedy bez možnosti dobíjení baterií ze zásuvky. V další fázi sází na rozšíření vodíkového pohonu. Tento plyn se tankuje do nádrže a elektřina vyrobená v palivových článcích pak pohání elektromotor. První vodíkové auto (Mirai) již Toyota začíná sériově vyrábět a od léta bude v prodeji i v Evropě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy