Toyota Avensis možná končí. Ženeva ale ještě uvidí facelift

Radek Pecák Radek Pecák
17. 2. 2015 10:00
Segment vozů střední třídy zvolna opouští řada automobilek. Po Hondě tento krok zvažuje i Toyota.
Modernizací prošel jak sedan, tak i kombík.
Modernizací prošel jak sedan, tak i kombík. | Foto: Toyota

Toyota na blížícím se mezinárodním autosalonu v Ženevě představí modernizovanou verzi svého modelu Avensis, který spadá do segmentu D (střední třída).

Podle dobře informovaných zdrojů dává Toyota Avensisu v Evropě poslední šanci, protože prodeje těchto typů automobilů se pro ni nevyvíjejí dobře. Například konkurenční japonská automobilka Honda už ukončila prodeje svého stejně orientovaného vozu Accord. Je tak docela pravděpodobné, že nová generace už nevznikne.

Ještě před začátkem finanční krize v roce 2008 prodávala Toyota v Evropě ročně přes sto tisíc vozů Avensis, nyní už je to méně než třetina tohoto množství.

Nový Avensis bude mít změněný design, jehož řešením bylo pověřeno evropské návrhářské centrum automobilky Toyota na jihu Francie, pod kapotu se dostanou nové motory a do výbavy i řada moderních komfortních a bezpečnostních asistenčních systémů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy