TOP 10 nejkradenějších aut v Německu: zloději pasou po rychlých a luxusních SUV

Foto: Hyundai
Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 10. 2018 13:08
Že se v Německu auta nekradou? Ani náhodou, Německá asociace pojišťoven vydala podrobnou statistiku krádeží. Dominují jí rychlá SUV, překvapením je "obliba" hybridního Priusu nebo Mazdy CX-5. Na nejkradenější vozy se podívejte do galerie.

Chcete jet z Prahy do Berlína autem a zpátky vlakem? Nechte tam na ulici stát naftové Audi Q7 předchozí generace. Německá metropole je totiž podle statistiky německých pojišťoven s náskokem hlavním rejdištěm pokoutných živlů, které se živí krádežemi aut, a velké SUV je zas jejich nejoblíbenějším cílem.

Němci přitom při výpočtu nešli po absolutních číslech, ale podle podílu ukradených aut k celkovému počtu těch havarijně pojištěných. Nejoblíbenější terče mezi jednotlivými modely najdete v galerii.

Mezi značkami se na prvním místě ve statistice drží Land Rover (včetně Jaguarů a Range Roverů; 1,9 ukradeného auta z tisíce pojištěných), následuje ho Porsche (1,6) a Audi (1,2). Překvapením je čtvrté místo Mazdy (1,2), Škoda (0,3) je až třináctá. V bezpečí před zloději se naopak mohou cítit majitelé vozů Hyundai (18. místo, 0,2), Fiatů (19. místo, 0,2) a Opelů (20. místo 0,1).

Absolutním číslům pochopitelně dominují populární německé značky v pořadí Volkswagen, Audi, BMW a Mercedes-Benz. Není se čemu divit, i u nás podle policejních statistik drží primát nejkradenějších aut s výrazným odstupem Škodovky.

Dobrou zprávou je nicméně to, že jak v Německu, tak v Česku krádeže aut klesají. Německé pojišťovny hlásí mezi lety 2016 a 2017 pokles o čtyři procenta, česká policie dokonce o 27 procent.

Na žebříček nejprodávanějších aut v Česku se můžete podívat zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy