To je první vůz Škoda na elektřinu. Odhalen v Paříži

Radek Pecák Radek Pecák
30. 9. 2010 5:31
Z pařížského autosalonu píše náš zpravodaj Radek Pecák
Foto: Radek Pecák

Reportér Aktuálně.cz Radek Pecák se účastní pařížského autosalonu a popisuje nejnovější odhalení automobilek:

Vidím první auto na elektřinu ze Škodovky

Na jedno nabití dojede až 140 km díky lithium-iontovému akumulátoru. Motor má výkon 85 kW a poprvé si ho budete moci prohlédnout na silnicích v příštím roce.

Poprvé se vám hlásím ve svém blogu z autosalonu v Paříži a hned s novinkou, kterou sem přiváží Mladá Boleslav. První elektromobil značky Škoda.

Škoda Auto ho představí tady na autosalonu v podobě konceptu Octavia Green E Line. Je to studie vozu s čistě elektrickým
pohonem. Stojí tu na ploše v hale bývalého nádraží a společnost mu dělají slavné značky: další koncept od Lamborghini a z druhé strany Porsche Speedster.

Podívejte se vedle do fotogalerie: první škodovka na elektřinu a další novinky pro Paříž

Jak popisuje škodovka svůj první elektrovůz? Takto: vychází v něm z modelu Škoda Octavia Combi. Elektromotor podává v trvalém provozu výkon 60 kW, maximální výkon činí 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm je k dispozici už při rozjezdu.

Díky tomu je údajně možné výrazné zrychlení z místa, ale u konceptu tohle těžko ověříte, to až později. Octavia Green E Line bude prý akcelerovat z 0 na 100 km/h za dvanáct sekund. Slušné číslo u těchto typů aut.

Maximální rychlost je omezena na 135 km/h.

Pro milovníky elektřiny: Akumulátor má kapacitu 26,5 kilowatthodin, jeho hmotnost činí zhruba 315 kilogramů. Blok akumulátoru je umístěn pod střední a zadní podlahou a částečně i v zavazadlovém prostoru. Vypadá to, že místo pro posádku a kufry nebude nijak výrazně omezeno.

Podívejte se do fotogalerie: vedle tohoto krasavce stojí nový elektrovůz ze Škody

Pro pasažéry je k dispozici pět plnohodnotných míst k sezení. Prostor pro posádku je totožný s tím, který nabízí běžná Octavia Combi se spalovacím motorem.

Ekologii zdůrazňuje výrobce i vnějším vzhledem. Koncept auta je nalakován v odstínu perlové bílé. Chromované prvky jsou na přídi, zádi a na kolech. Střecha je leská černá.

Nejzajímavější číslo večera: zrychlení z 0 na 300 km/h

Tohle je asi jenom pro fajnšmekry a hazardéry jezdící po německých dálnicích, kde se to smí. Ale rozhodně je to nejzajímavější číslo večera. Veyron Supersport se představuje - z nuly na 300 km/h se dostane za 14,6 vteřiny. To jde, co říkáte?

A další novinky

Škodovka není sama, kdo tu má koncept či studii něčeho nového. Kupé Audi Quattro a Bugatti 1200k jsou tu také (fotografie jsem pořídil ještě před oficiálním začátkem novinářského dne, podívejte se na ně do horní fotogalerie, v průběhu dne přibudou další).

Ještě návrat k zeleným škodovkám

Dovolte ještě jednu poznámku, nebo spíš informaci k ekologickým škodovkám. Mladoboleslavská továrna na nich postavila svou letošní zásilku pro Paříž. O GreenLine druhé generace tvrdí, že jsou výrazně úspornější a dosahují nejnižších hodnot emisí v porovnání se světovou konkurencí. Ale přečtěte si originál (tedy zprávu pro novináře přímo z Auto Škoda): "Roomster GreenLine představuje se svými 109 g CO2/km absolutní špičku ve své třídě, navíc je se spotřebou 4,2 l/100 km také nejúspornější vozidlo v kategorii MPV". Nový Yeti GreenLine je hodnota emisí 119 g/km CO2 a spotřeba 4,6 litru na 100 km.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy