Tip na výlet: Zřejmě nejkrásnější auta československé historie najdete ve Vysokém Mýtě

Radek Pecák Radek Pecák
14. 8. 2016 7:35
Podnikatel Josef Sodomka vytvořil ve své továrně ve Vysokém Mýtě od roku 1925 stovky karosérií pro osobní vozy. Mezi nimi byly i skvosty, které patří do učebnic automobilového designu. Seznámit se s nimi můžete v expozicích dvou vysokomýtských muzeí.
Na světě existují pouze dva dochované exempláře vozu Aero 50 Dynamik. Jeden je v USA, druhý ve Vysokém Mýtě.
Na světě existují pouze dva dochované exempláře vozu Aero 50 Dynamik. Jeden je v USA, druhý ve Vysokém Mýtě. | Foto: Radek Pecák

Zatím ve dvou muzeích, které jsou přitom od sebe vzdáleny pouhých několik desítek metrů, najdete exponáty připomínající otce a syna Sodomkovy - zakladatele automobilové karosářské tradice ve Vysokém Mýtě. Prý se ale již jedná o sloučení obou institucí pod jednoho provozovatele, který by umožnil další rozvoj expozic.

Zatímco ucelenější a modernější expozici nabízí před dvěma lety otevřené Muzeum českého karosářství, nejkrásnější vůz si lze prohlédnout v malé expozici, která je součástí Regionálního muzea.

Sodomka na kryty umístil své ozdobné písmeno S.
Sodomka na kryty umístil své ozdobné písmeno S. | Foto: Radek Pecák

Jde o Aero 50 Dynamik, jeden z dvou dochovaných exemplářů tohoto typu automobilu. Vůz se muzeu podařilo v zuboženém stavu získat v roce 2005 a po renovaci byl poprvé představen veřejnosti o tři roky později.

Sodomka pro vůz navrhl specifickou masku chladiče, kapkovité blatníky, které kryjí vpředu i vzadu horní poloviny kol a jsou do nich rovněž zapuštěny reflektory, a záď s typickou ploutví na víku kufru. Krásné jsou také další detaily, například chromovaná linka probíhající po celém boku auta.

Vůz měl na tehdejší poměry luxusní interiér. Jedinou jeho nevýhodou byl slabý motor s výkonem pouhých 50 koňských sil. Tento typ se vyráběl na zakázku a zřejmě jich vzniklo osm až devět. 

Aerodynamiku automobilu zlepšovala také speciální ploutev na víku zavazadlového prostoru.
Aerodynamiku automobilu zlepšovala také speciální ploutev na víku zavazadlového prostoru. | Foto: Radek Pecák

Muzeum vlastní rovněž zmenšeninu tohoto vozu, což je plně funkční dětské autíčko vybavené spalovacím motorem.

Hlavní část expozice přímo na vysokomýtském náměstí umístěného muzea karosářství zabírají Sodomkovy vozy zapůjčené od soukromých vlastníků. Jedním z nich je kabriolet Praga Picollo ze série vozů vyrobených pro manažery kladenského hutního podniku Poldi, pozornost poutá rovněž červený kabriolet Aero 50, který Sodomkova továrna vyráběla sériově pro obchodní síť značky Aero.

Krásně červený vůz Aero 50 je jednou z dominant současné expozice Muzea karosářství.
Krásně červený vůz Aero 50 je jednou z dominant současné expozice Muzea karosářství. | Foto: Radek Pecák

Novinkou v muzeu je nálezový stav automobilu zakázkového kabrioletu Aero 50, který si u Sodomky objednala Hana Benešová, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Článek o pohnuté historii automobilu, který se teprve vloni na podzim vrátil po téměř čtyřiceti letech zpět do České republiky, přineseme samostatně.

Expozice (část je umístěna v celách bývalé městské věznice), ukazuje rovněž modely dalších osobních a užitkových vozů a také autobusů, které dělníci pod vedením Josefa Sodomky vyráběli. Návštěvníci se mohou seznámit také s jednotlivými výrobními postupy, které se používaly při zakázkové výrobě karosérií a interiérů vozů. Expozice pak zachycuje rovněž poválečnou historii výrobního areálu ve Vysokém Mýtě, v němž dnes vznikají autobusy Iveco.

Po téměř čtyřiceti letech se zpět do republiky ve zdevastovaném stavu vrátil vůz, který byl původně vyroben pro manželku prezidenta Beneše.
Po téměř čtyřiceti letech se zpět do republiky ve zdevastovaném stavu vrátil vůz, který byl původně vyroben pro manželku prezidenta Beneše. | Foto: Radek Pecák

Zábavu tu naleznou i menší děti, které si mohou na obrovskou tabuli zkusit nakreslit návrh vlastního automobilu.

Vstupné do Muzea českého karosářství činí šedesát korun pro dospělého návštěvníka, děti platí polovinu. Otevřeno je tu ve všedních dnech od půl deváté ráno do pěti hodin odpoledne. V sobotu a v neděli se otevírá až v deset.

Regionální muzeum má otevřeno každý den mimo pondělků v době od devíti do sedmnácti hodin. Za vstup zaplatí dospělý třicet, dítě patnáct korun.  

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy